» Przejdź do Menu «
DobrySennik.pl » Tajemnice » Zdrowy tryb życia » Korzyści z praktykowania Jogi

Korzyści z praktykowania Jogi

Korzyści z praktykowania JogiWszyscy wiemy jak ważny jest dla i dobrego samopoczucia jest ruch i wszelka aktywność fizyczna. Od nas samych zależy czy wybierzemy bardziej gwałtowne i siłowe ćwiczenia czy też spokojniejsze i powolne rozciągające ruchy. Decydując się na tą drugą opcję warto zainteresować się jogą .

Ćwiczenia z jogi powszechnie kojarzące się jedynie z medytacją wbrew pozorom wymagają dobrej kondycji fizycznej. Jeśli jej nie posiadamy nie stanowi to żadnej przeszkody gdyż regularne ćwiczenie pomoże nam ją wyrobić. Oczywiście medytacje i relaksacje są bardzo istotnymi elementami tej praktyki, pozwalającymi na osiągnięcie harmonii i dobrego samopoczucia. Joga to przede wszystkim jednak asany czyli określone pozycje; ćwiczenia polegające na wykonywaniu odpowiednich ruchów i przy tym z odpowiednią kontrolą oddychania czyli pranjamą.

Krajem z którego wywodzi się joga są Indie. Początki tej „duchowej nauki życia” sięgają wielu tysięcy lat temu. Jej twórcami byli wybitni święci i mędrcy. W sanskrycie słowo joga oznacza  „łączyć” lub „ jednoczyć”. Osoby więc praktykujące jogę dzięki ćwiczeniom i medytacją mogą łączyć się z wszechświatem tworząc z nim jedność .

Ćwiczenie jogi pozwala na uzyskanie wewnętrznej harmonii i spokoju. Joga działa wyciszająco na człowieka i pozwala wprowadzić naturalne porządek do systemu hormonalnego i procesów przemiany materii. Regularna praktyka pozwala zwalczać stresy i niepokoje. Asany czyli pozycje które są podstawowymi ćwiczeniami w jodze pozytywnie wpływają na wewnętrzne organy. Można powiedzieć ,że asany wykonane prawidłowo działają jako „wewnętrzny masaż” . Wszystkie pozycje w jodze rozciągają ciało i  przy tym wzmacniają oraz rozluźniają narządy wewnętrzne, mięśnie, stawy. Ćwiczenia te działają zatem rozluźniająco na całe ciało i wzmacniają je.

joga

Wszystkie asany są podzielone ze względu na poziom trudności. Pozycje dla początkujących nie powinny stanowić problemu dla kogoś kto zaczyna swoją przygodę z jogą. Te trudniejsze natomiast wymagają co najmniej kilku miesięcznej praktyki. Bardzo ważne jest by każde ćwiczenie wykonywać spokojnie i rytmicznie przy tym oddychać. Joga jest bowiem taką nauką w której nie jest istotna ilość ,a jakość ćwiczeń.

Jakie zatem korzyści może nam dostarczyć regularne praktykowanie jogi?

 1. Możemy odczuć poprawę zdrowia zarówno psychicznego jak i fizycznego.
 2. Ćwiczenia korzystnie wpływają na kręgosłup , wzmacniając  i uelastyczniając go.
 3. Dzięki wyciszeniu i wewnętrznemu spokojowi łatwiej możemy zmagać się ze stresem.
 4. Czujemy się zrelaksowani
 5. Nasze ciało staje się bardziej elastyczne dzięki czemu energia może w nim swobodnie krążyć.
 6. Poprawie ulegają procesy związane z trawieniem i wydalaniem
 7. Ćwiczenia pozwalają zredukować nadmierną ilość tkanki tłuszczowej
 8. Łatwiej nam się skupić i skoncentrować dzięki czemu nauka staje się jest bardziej efektywna.
 9. A przede wszystkim jesteśmy pełni pozytywnej energii i chęci do życia.

 

Ważnym aspektem jogi jest jej uniwersalność - mogą ją uprawiać zarówno dzieci jak i dorośli. Jest również bezpieczna dla kobiet w ciąży, gdyż asany można dostosować do danych etapów ciąży. Korzyści z jogi również odczują osoby niepełnosprawne do których także można dostosować odpowiednie pozycje . Osobom w podeszłym wieku natomiast ćwiczenie jogi poprawi samopoczucie i doda energii.

Pamiętajmy zatem, że wszelka aktywność fizyczna  a jest nią niewątpliwie joga, korzystnie wpływa na nasze ciało i umysł oraz pozwala długo cieszyć się zdrowiem fizycznym oraz psychicznym.

Źródła:
- Patricia A. Ralston i Caroline Smart, "Joga - ćwiczenia i techniki usprawniające ciało i umysł".
- fot. sxc.hu / martinl, florant
Ocena: 3.97 6 (głosów: 26)
Autor: | Dodano: 16 Września 2012, godz. 16:25 | Odsłon (3458)

Podobne artykuły z kategorii "Zdrowy tryb życia":

Najnowsze komentarze (1):
 • ~Janusz (22 Września 2012, godz. 14:10)

  Od lat stosuję jogę, i jestem z niej zadowolony. Pomaga mi zachować kondycję, sprawność i zdrowie :)
Dodaj komentarz »


Ostatnie komentarze

O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2021 - DobrySennik.pl