» Przejdź do Menu «
DobrySennik.pl » Sennik » Z » Zęby - znaczenie snu

Sennik Zęby

ZębyDość często zdarza się, że śnimy o zębach. Jeżeli nie jest to spowodowane tym, że odczuwamy fizyczny ból zębów w rzeczywistości, to taki sen próbuje nam zakomunikować o czymś ważnym. Zwróć uwagę, czy towarzyszyło Ci w trakcie snu przyjemne lub niemiłe uczucie, gdyż znaczenie zębów bywa różne w zależności od odczuwalnych emocji.
Dawne senniki interpretowały zęby, jako znak problemów rodzinnych a nawet śmierci. Nie mniej jednak warto zapoznać się ze szczegółową interpretacją tego snu, zanim wyciągniemy ostateczne wnioski.

Jeżeli masz białe i piękne zęby - znak dobrego zdrowia i lepszego samopoczucia. inne interpretacje mówią o licznym potomstwie.

Jeśli są one zepsute - niedotrzymanie dawnych obowiązków może mieć kiepski przebieg w przyszłości.

Wypadające zęby - problemy osobiste; straty w rodzinie.

Gdy w ogóle nie masz zębów - odzwierciedla to twoje lęki i obawy.

Jeżeli stan uzębienia jest bardzo zły - wtedy najprawdopodobniej oznacza to choroby i problemy ze zdrowiem.

Wyrywane - ból mogący mieć początek w sferze miłosnej.

Sztuczne zęby - twoja decyzja może być nietrafna.

Złote - znak bogactwa i dobrobytu.

Przerośnięte - możesz narobić sobie kłopotów.

Jeżeli widzisz plombę - musisz uporządkować sobie jakieś dawne sprawy.

Mleczne - masz jeszcze trochę czasu na podjęcie ważnej decyzji.

fot. freeimages.com/photo/884146 , gokce-
Interpretacje internautów:

Zęby w snach nawiązują do tego, co w nas samych najbardziej stałe, pierwotne. Łączą się swym znaczeniem z kośćmi, skałą i żywiołem ziemi. Należą do szkieletu – są zarówno najgłębiej nas „schowane” i najtrwalsze, dlatego też w snach ukazują pierwotną siłę śniącego, jego waleczność, moc, energię a także wszystko to, co związane rodziną i tradycją, tym czym przesiąknął.
Zęby dzielimy na siekacze, trzonowe i kły.

Kły związane są z naszą agresywnością, zdolnością do ataku i obrony. Wskazują na umiejętność toczenia walki o to, co ważne, łączą się z odwagą i ochroną własnego terytorium. Dodają sił, energii, witalności, potencji.

Siekacze są najbardziej widoczne, reprezentatywne. Odnoszą się do pewności siebie, światła jakie rozsiewamy w towarzystwie, umiejętności zwracania na siebie uwagi, poloru, towarzyskiej chwały, sukcesu.

Zęby trzonowe symbolizują wsparcie, jakie otrzymaliśmy z racji przynależności do danego klanu, rodu, rodziny, wskazują na potężnych protektorów. Dodają uporu, siły, wiary w siebie, wytrzymałości.
Ponieważ zęby tracimy wraz z wiekiem, łączą się z symboliką czasu. Dlatego strata zębów we śnie, połączona znaczeniowo ze starzeniem, mówi o utracie dynamiki, młodości, magnetyzmu, seksapilu, sił i wigoru. Z kolei dobre uzębienie oznacza wigor, siłę, zdrowie i rozkwit, potwierdza naszą waleczność, wiarę w siebie, magnetyzm seksualny.
Według starożytnych zęby odnoszą się do mieszkańców domu śniącego, rodziny oraz zdrowia.

Zdrowe, duże i silne zęby w górnej szczęce wskazują na gospodarzy domu, matkę i ojca, współmałżonka, a także najbliższych przyjaciół – tych którzy stanowią sedno i treść naszego intymnego, domowego życia.
Zęby ukryte w głębi lub dolnej szczęce mówią o postaciach drugoplanowych, dalszych krewnych, znajomych, czasem dzieciach.

Zepsute zęby – wskazują na relację lub działalność, która nam nie służy, której należałoby się pozbyć dla dobra kondycji i reputacji.
Zdrowy ząb, który wypada lub zostaje nam wybity, wyrwany – zapowiedź utraty bliskiej osoby lub upadek istotnej działalności, przedsięwzięcia. Psychiczny szok często wywołany śmiercią lub nagłą utratą czegoś, co do tej pory stanowiło fundament egzystencji.
Ząb łączy się ściśle z pożądaniem, pragnieniem. Będąc atrybutem wampirów staje się symbolem nieokiełznanej żądzy, instynktu. Ich stan mówi o umiejętności lub braku tejże do zachowania zdrowego egoizmu.
~K.K.

Zobacz ostatnio zinterpretowane sny:
~Magda (23-04-2017r.) - Ruszam językiem po moich zębach. Kilka mi się rusza. Wypadają mi,jedne po drugich, wszystkie. Wypadają białe, piękne i zdrowe. Nie odczuwam bólu oraz nie leci mi krew.
~Magda (23-04-2017r.) - Wypadają mi zęby,są białe, zdrowe. Wypadają wszystkie naraz, próbuję je utrzymać,dotykam ich ale wypadają jeszcze bardziej, wyrastają nowe,które również wypadają. W śnie nie pojawia się krew. Mam w rodzinie chorą młodą kuzynkę.
~Wojtek (22-03-2017r.) - Stojąc przed lustrem zauważam wystające i rosnące kły. W pewnym momencie dotykam jednego i palcami wyciągam bez bólu i krwi. Oglądam go, jest duży lekko żółty ,usuwam z niego mały kawałeczek kamienia. Następnie wciskam na miejsce zaciskam szczękę zęby się chowają i wyglądają normalnie. Wszystko przebiega spokojnie bez bólu i krwi.
~Aleksandra (19-03-2017r.) - Z dolnej szczęki odpadli mi kawałek zęba. Opuchlizna dziąsła. Widziałam swoją smutną twarz w lustrze. Bałam się i myślałam, że zaczynam ciężko chorować.
~Gosia (7-03-2017r.) - Rozmawiałam z koleżanka i nagle poczułam że mam coś w buzi.Wyplułam to na rękę i okazało się że to ząb.Był cały a od strony korzenia miał pielinkę pod którą była jakaś maź.Byłam zdziwiona i zadowolona bo ten ząb na codzień mnie bolał.
~Joanna (1-03-2017r.) - Śniło mi się że zaczęła mi wypadać plomba z przodu a potem inne i wypadły mi prawie wszystkie zęby nie było krwi. Patrzyłam do lustra i wyglądała okropnie bez zębów, ale pomyślałam, że będę miała nowe ładniejsze.
~Marzena (19-02-2017r.) - Poszłam do pracy na zebranie.W trakcie chodzenia po zapleczu wpadła na mnie nie chcący koleżanka,uderzając mnie w szczękę. Podeszłam do lustra i zobaczyłam jak wypada mi ząb siekacz, lewa jedynka.
~Agnieszka (28-01-2017r.) - Śniło mi się, patrzyłam w lusterko na moje zęby. Widziałam, że ząb jedynka wypadł i miałam go w ręce, a drugi bardzo się ruszał w przód i w tył. Jak zamykałam buzię to cały czas się bałam, że ten drugi też mi wypadnie.
~Dominika (23-01-2017r.) - Robiłam coś w pokoju, gdzie siedział mój tata, siostra, partnerka taty. Raptem się uderzyłam w buzie i poczułam, ze ząb mi się rusza, dwójka górna. Za parę chwil wypadł, pokruszony, biały, taki idealny.
~Anita (23-01-2017r.) - Przyjechałam do dentysty samochodem z kochankiem i pieskiem (yorkiem) nie wiedziałam czy zostawić tego psa w samochodzie czy nie i w końcu poszliśmy a i ten mężczyzna do tego lekarza, na poczekalni siedziało kilka osób, ale pani doktor poprosiła żeby wszedł ten kto pierwszy, więc powiedziałam, że ja wyciągałam kartę telefonicznie i byłam pierwsza. Weszłam do gabinetu i powiedziałam, że mam dziurę w zębie i był to ostatni ząb w lewej dolnej szczęce. Pani doktor miała bałagan więc pomogłam jej pozbierać wszystkie te rzeczy i poukładać pod biurkiem. Bardzo mi podziękowała, że tak umiem to ogarnąć. Gdzieś w tym śnie jakby w tym samochodzie siedziała moja córka. W sumie tego zęba nie leczyłam.
Najciekawsze i rozszerzone interpretacje snów:

Wypadające zęby: Idę do łazienki, patrzę w lustro i widzę, że obok dziury jaką miałam po zębie (w rzeczywistości mój synek ma w tym miejscu dziurę po zębie)jest jeszcze jed...
~Małgorzata | 17 Grudnia 2017, godz. 9:59r. | Wypadające zęby »

Wypadającę zęby: Wraz z znajomi którzy są razem. Nagle się obudziłam i miałam usta pełne czegoś, językiem poczułam że straciłam ząb. Wstałam i korytarzem szukałam toalety żeby ...
~Ewelina | 2 Lipca 2015, godz. 12:16r. | Wypadającę zęby »

Wieszanie firanki i rozmowa przez telefon: Rozmawiam z przyjaciółką o sylwestrze i wtem firanka mi się zrywa z karnisz. Chcę ją powiesić, ale karnisz mi zaczyna mi się rolować. Potem część niego ni wy...
lucy | 31 Grudnia 2014, godz. 18:09r. | Wieszanie firanki i rozmowa przez telefon »

Ocena: 4.67 6 (głosów: 15)
Podobne sny: Brwi, Nazwisko, Trądzik, Loki,

Najnowsze komentarze (9):
 • ~Ewa607 (24 Grudnia 2017, godz. 9:24)

  Poszłam do dentysty bo bolał mnie ząb trzonowy ( nie byl to silny ból) , chyba 7 . Dentysta nie mial fotela i położył mnie na dwóch pufach. Nagle wyrwał mi zęba , nie bolało, chyba bylo troche krwi ale za bardzo nie pamietam... wiem ze poczułam ulgę i zdziwienie ze nie bolało, bo jak zaczynał to płakałam ze strachu... pozniej nagle zniknął.
 • ~Karola (30 Października 2017, godz. 21:49)

  Miałam sen że sama wyrwałam sobie 2 zęby górne (dwójki lub trójki). Nie było śladu krwi - zęby były zdrowe. Nastepnie zadzwoniłam do koleżanki i opowiadałam jej że wyrwałam te zęby przez pomyłkę (?!)
 • ~Anna (23 Października 2017, godz. 7:33)

  Miałam jechać na wycieczkę, poczułam że coś stało się z lewa jedynką, popatrzylam do lustra i była biała zdrowa tylko pęknięta. Bałam się że mi wypadnie bo zaczęła się cała ruszać i przyszła moja mama(która zmarła 2 lata temu) i wyrwała mi go. Miałam trochę krwi ale dała mi chusteczkę i pojechałam na tą wycieczkę.
 • ~Alicja (7 Października 2017, godz. 14:15)

  Snily mi sie zęby wypadające białe, zdrowe ale w buzi miałam wszystkie.. Zęby wypadały od uderzenia przez osobę...
 • ~Mia (26 Sierpnia 2017, godz. 9:02)

  Śniło mi się, ze byłam na mojej imprezie urodzinowej i moja przyjaciółką wpadła na mnie i iderzyłam buzia w jej ramie, po chwili jechałam tramwajem i nagle poczułam językiem, że rusza mi się jedynka i za chwile wypadły mi dwie jedynki bałam się otworzyć buzoe tylko czułam językiem, że ich tam nie ma.
 • ~Kasia (17 Marca 2017, godz. 21:49)

  Śniło mi się ,ze siedziałam z moja mama i córka.córka wzięła cukierek do buzi po czym zaczęła się dusić. Zareagowała klepie ja w plecy a ona wypłukać dwa żeby z czarnymi planami. Proszę pomóżcie zinterpretować mi ten sen. ps były to żeby trzonowe
 • ~Pyśka (19 Lutego 2017, godz. 11:51)

  Śniło mi się, że stał przede mną mój chłopak. Zaglądał mi do buzi i powiedział coś w stylu "jejuu jakie ty masz zniszczone zęby" powiedziałam mu że wiem i.. sen się skończył. Co może to oznaczać ??
 • ~Sylwia L. (9 Lutego 2017, godz. 12:23)

  Dziś w nocy śniło mi się, że miałam spuchnięte i bolące dziąsła. Poszłam do łazienki i w lustrze zobaczyłam że po lewej stronie jamy ustnej był czarny, obrzydliwy robak. Wyciągnęłam go, i w tym momencie wypadła mi prawa jedynka. Przeraziło mnie to, a mama mi powiedziała, że dentysta może mi ją jakoś przykleić do tej lewej. Jednak ją zgubiłam i nie mogłam później w ogóle znaleźć. Po jakimś czasie zabolała mnie prawa strona buzi i stamtąd też wyjęłam robaka. Lewa jedynka jednak nie wypadła....
 • ~Patka (19 Stycznia 2017, godz. 13:04)

  Śniło mi się, że ruszał mi się ząb, otworzyłam buzie i zobaczyłam, że wypada mi lewy ( z mojej perspektywy) dolny ząb trzonowy, wyciągnęłam go, było dużo krwi, ząb był zdrowy, ładny, biały, zastanawiałam się dlaczego mi wypadł. Musiałam co chwilę płukać ostrożnie buzie, żeby wypłukać krew, bo cały czas leciała, w miejscu zęba miałam dziurę, ale taką normalną jak po zębie. Nie zmartwiłam się, bo stwierdziłam, że nie będzie widać tej dziury.
Opisz swój sen lub dodaj komentarz »


Znajdź symbol w senniku

System interpretacji snów

Ostatnie komentarze

 • Atak Siedziałem w samochodzie, podeszło kilku mężczyzn jeden z nich wyciągnął nóż, coś mówił ...
 • Wieżowiec Jestem na szczycie wieżowca, piękny, wysoki, oszklony, elegancki. Siedzimy z moimi synami na taras...
 • Okulary Szukałam swoich okularów , wszyscy ze snu mi pomagali bo zapomniałam gdzie je położyłam . co t...
O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2018 - DobrySennik.pl