» Przejdź do Menu «
DobrySennik.pl » Sennik » Z » Zęby - znaczenie snu

Sennik Zęby

ZębyDość często zdarza się, że śnimy o zębach. Jeżeli nie jest to spowodowane tym, że odczuwamy fizyczny ból zębów w rzeczywistości, to taki sen próbuje nam zakomunikować o czymś ważnym. Zwróć uwagę, czy towarzyszyło Ci w trakcie snu przyjemne lub niemiłe uczucie, gdyż znaczenie zębów bywa różne w zależności od odczuwalnych emocji.
Dawne senniki interpretowały zęby, jako znak problemów rodzinnych a nawet śmierci. Nie mniej jednak warto zapoznać się ze szczegółową interpretacją tego snu, zanim wyciągniemy ostateczne wnioski.

Jeżeli masz białe i piękne zęby - znak dobrego zdrowia i lepszego samopoczucia. inne interpretacje mówią o licznym potomstwie.

Jeśli są one zepsute - niedotrzymanie dawnych obowiązków może mieć kiepski przebieg w przyszłości.

Wypadające zęby - problemy osobiste; straty w rodzinie.

Gdy w ogóle nie masz zębów - odzwierciedla to twoje lęki i obawy.

Jeżeli stan uzębienia jest bardzo zły - wtedy najprawdopodobniej oznacza to choroby i problemy ze zdrowiem.

Wyrywane - ból mogący mieć początek w sferze miłosnej.

Sztuczne zęby - twoja decyzja może być nietrafna.

Złote - znak bogactwa i dobrobytu.

Przerośnięte - możesz narobić sobie kłopotów.

Jeżeli widzisz plombę - musisz uporządkować sobie jakieś dawne sprawy.

Mleczne - masz jeszcze trochę czasu na podjęcie ważnej decyzji.

fot. freeimages.com/photo/884146 , gokce-
Interpretacje internautów:

Zęby w snach nawiązują do tego, co w nas samych najbardziej stałe, pierwotne. Łączą się swym znaczeniem z kośćmi, skałą i żywiołem ziemi. Należą do szkieletu – są zarówno najgłębiej nas „schowane” i najtrwalsze, dlatego też w snach ukazują pierwotną siłę śniącego, jego waleczność, moc, energię a także wszystko to, co związane rodziną i tradycją, tym czym przesiąknął.
Zęby dzielimy na siekacze, trzonowe i kły.

Kły związane są z naszą agresywnością, zdolnością do ataku i obrony. Wskazują na umiejętność toczenia walki o to, co ważne, łączą się z odwagą i ochroną własnego terytorium. Dodają sił, energii, witalności, potencji.

Siekacze są najbardziej widoczne, reprezentatywne. Odnoszą się do pewności siebie, światła jakie rozsiewamy w towarzystwie, umiejętności zwracania na siebie uwagi, poloru, towarzyskiej chwały, sukcesu.

Zęby trzonowe symbolizują wsparcie, jakie otrzymaliśmy z racji przynależności do danego klanu, rodu, rodziny, wskazują na potężnych protektorów. Dodają uporu, siły, wiary w siebie, wytrzymałości.
Ponieważ zęby tracimy wraz z wiekiem, łączą się z symboliką czasu. Dlatego strata zębów we śnie, połączona znaczeniowo ze starzeniem, mówi o utracie dynamiki, młodości, magnetyzmu, seksapilu, sił i wigoru. Z kolei dobre uzębienie oznacza wigor, siłę, zdrowie i rozkwit, potwierdza naszą waleczność, wiarę w siebie, magnetyzm seksualny.
Według starożytnych zęby odnoszą się do mieszkańców domu śniącego, rodziny oraz zdrowia.

Zdrowe, duże i silne zęby w górnej szczęce wskazują na gospodarzy domu, matkę i ojca, współmałżonka, a także najbliższych przyjaciół – tych którzy stanowią sedno i treść naszego intymnego, domowego życia.
Zęby ukryte w głębi lub dolnej szczęce mówią o postaciach drugoplanowych, dalszych krewnych, znajomych, czasem dzieciach.

Zepsute zęby – wskazują na relację lub działalność, która nam nie służy, której należałoby się pozbyć dla dobra kondycji i reputacji.
Zdrowy ząb, który wypada lub zostaje nam wybity, wyrwany – zapowiedź utraty bliskiej osoby lub upadek istotnej działalności, przedsięwzięcia. Psychiczny szok często wywołany śmiercią lub nagłą utratą czegoś, co do tej pory stanowiło fundament egzystencji.
Ząb łączy się ściśle z pożądaniem, pragnieniem. Będąc atrybutem wampirów staje się symbolem nieokiełznanej żądzy, instynktu. Ich stan mówi o umiejętności lub braku tejże do zachowania zdrowego egoizmu.
~K.K.

Zobacz ostatnio zinterpretowane sny:
~Agnieszka (28-01-2017r.) - Śniło mi się, patrzyłam w lusterko na moje zęby. Widziałam, że ząb jedynka wypadł i miałam go w ręce, a drugi bardzo się ruszał w przód i w tył. Jak zamykałam buzię to cały czas się bałam, że ten drugi też mi wypadnie.
~Dominika (23-01-2017r.) - Robiłam coś w pokoju, gdzie siedział mój tata, siostra, partnerka taty. Raptem się uderzyłam w buzie i poczułam, ze ząb mi się rusza, dwójka górna. Za parę chwil wypadł, pokruszony, biały, taki idealny.
~Anita (23-01-2017r.) - Przyjechałam do dentysty samochodem z kochankiem i pieskiem (yorkiem) nie wiedziałam czy zostawić tego psa w samochodzie czy nie i w końcu poszliśmy a i ten mężczyzna do tego lekarza, na poczekalni siedziało kilka osób, ale pani doktor poprosiła żeby wszedł ten kto pierwszy, więc powiedziałam, że ja wyciągałam kartę telefonicznie i byłam pierwsza. Weszłam do gabinetu i powiedziałam, że mam dziurę w zębie i był to ostatni ząb w lewej dolnej szczęce. Pani doktor miała bałagan więc pomogłam jej pozbierać wszystkie te rzeczy i poukładać pod biurkiem. Bardzo mi podziękowała, że tak umiem to ogarnąć. Gdzieś w tym śnie jakby w tym samochodzie siedziała moja córka. W sumie tego zęba nie leczyłam.
~Marlena (2-01-2017r.) - W nocy duży brązowy pies ugryzł mnie w nogę. Próbowałem uciekać. Bałem się wszystkich psów, bo chciały mnie atakować. Wpadłem w ślepy zaułek. Jakiś człowiek skoczył do psów i poświęcił się żeby mnie uratować.
~Aga (30-12-2016r.) - Kilka osób jest w sypialni i próbują mnie zastraszyć, nagle czuję ból i wyjmuje biały ząb, tak jakby ktoś mi go wybił. Wszystkie zęby mam piękne, białe.
~Henia (25-11-2016r.) - Śniło mi się jak ruszał mi się ząb. Była przy mnie mama. I mówiła, że chyba wypadnie. Ale nie wypadł.
~Teresa (19-11-2016r.) - Mój sen zaczyna się sceną że zbieram drobne monety w pustym mieszkaniu, które będzie sprzątać jakiś pan. Potem uciekam przez okno z tego mieszkania, bo boję się wyjść normalnie drzwiami, bo jest tam dużo facetów. Następnie widzę ogród, siedzę w nim, widzę kolorowe kwiaty, moja zmarła teściowa chce się do nas przyłączyć i opowiada że ma do wyleczenia ząb. Następnie mam scenę że dostaję elektryczną szczoteczkę z pastą do wybielania zębów i jakaś kobieta mi czyści te zęby, mam świadomość że będą ładne.
~W (8-10-2016r.) - Śniło mi się, że wypadła mi połowa zębów z górnej szczęki. Na ich miejsce miałam sztuczne zęby które jeden po drugim mocowałam w szczęce. Odwróciłam się i ujrzałam umierającego kota bez nóg. Później drugi kot wyskoczył prosto na mnie, syczał i chciał mnie podrapać .
~asia (1-10-2016r.) - Śniło mi się, że poruszyłam w jamie ustnej językiem i najpierw wyjęłam plombę z zęba w postaci srebrnej małej kuleczki z dziurką w środku. Przypominało to kulkę rtęci, kształt był idealny. Następnie wyjęłam resztki korony zęba, była pokruszona ale koloru kości słoniowej.
~V (28-09-2016r.) - Śniło mi się, że wyciągnęłam jednego zęba trzydniowego, potem zaczęły mi wypadać kolejne zęby. Po chwili plułam zębami do zalewu w łazience po czym spojrzałam w lustro na swoje odbicie. Widziałam w lustrze swoje dziąsła bez zębów. Moja twarz była brzydka i smutna. W trakcie snu byłam przerażona
Najciekawsze i rozszerzone interpretacje snów:

Wypadającę zęby: Wraz z znajomi którzy są razem. Nagle się obudziłam i miałam usta pełne czegoś, językiem poczułam że straciłam ząb. Wstałam i korytarzem szukałam toalety żeby ...
~Ewelina | 2 Lipca 2015, godz. 12:16r. | Wypadającę zęby »

Wieszanie firanki i rozmowa przez telefon: Rozmawiam z przyjaciółką o sylwestrze i wtem firanka mi się zrywa z karnisz. Chcę ją powiesić, ale karnisz mi zaczyna mi się rolować. Potem część niego ni wy...
lucy | 31 Grudnia 2014, godz. 18:09r. | Wieszanie firanki i rozmowa przez telefon »

Ocena: 4.62 6 (głosów: 13)
Podobne sny: Jelito, Twarz, Talia, Żyły,

Najnowsze komentarze (4):
 • ~Kasia (17 Marca 2017, godz. 21:49)

  Śniło mi się ,ze siedziałam z moja mama i córka.córka wzięła cukierek do buzi po czym zaczęła się dusić. Zareagowała klepie ja w plecy a ona wypłukać dwa żeby z czarnymi planami. Proszę pomóżcie zinterpretować mi ten sen. ps były to żeby trzonowe
 • ~Pyśka (19 Lutego 2017, godz. 11:51)

  Śniło mi się, że stał przede mną mój chłopak. Zaglądał mi do buzi i powiedział coś w stylu "jejuu jakie ty masz zniszczone zęby" powiedziałam mu że wiem i.. sen się skończył. Co może to oznaczać ??
 • ~Sylwia L. (9 Lutego 2017, godz. 12:23)

  Dziś w nocy śniło mi się, że miałam spuchnięte i bolące dziąsła. Poszłam do łazienki i w lustrze zobaczyłam że po lewej stronie jamy ustnej był czarny, obrzydliwy robak. Wyciągnęłam go, i w tym momencie wypadła mi prawa jedynka. Przeraziło mnie to, a mama mi powiedziała, że dentysta może mi ją jakoś przykleić do tej lewej. Jednak ją zgubiłam i nie mogłam później w ogóle znaleźć. Po jakimś czasie zabolała mnie prawa strona buzi i stamtąd też wyjęłam robaka. Lewa jedynka jednak nie wypadła....
 • ~Patka (19 Stycznia 2017, godz. 13:04)

  Śniło mi się, że ruszał mi się ząb, otworzyłam buzie i zobaczyłam, że wypada mi lewy ( z mojej perspektywy) dolny ząb trzonowy, wyciągnęłam go, było dużo krwi, ząb był zdrowy, ładny, biały, zastanawiałam się dlaczego mi wypadł. Musiałam co chwilę płukać ostrożnie buzie, żeby wypłukać krew, bo cały czas leciała, w miejscu zęba miałam dziurę, ale taką normalną jak po zębie. Nie zmartwiłam się, bo stwierdziłam, że nie będzie widać tej dziury.
Opisz swój sen lub dodaj komentarz »


Znajdź symbol w senniku

System interpretacji snów

Ostatnie komentarze

 • Lekarz Wizyta u lekarza: Wchodzę do gabinetu lekarza dermatologa. Lekarz jest Arabem. Uśmiecha się ale n...
 • Ślub Śniło mi się, że mam ślub kuzynki i jestem na nim wraz ze swoim narzeczonym, z którym mamy bra...
 • Mysz Witam dziś śniły mi się dwie małe myszki. Przytulały się do mnie, były pod moją koszula noc...
O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2017 - DobrySennik.pl