» Przejdź do Menu «
DobrySennik.pl » Tajemnice » Zdrowy tryb życia » Czym jest Ajurweda ?

Czym jest Ajurweda ?

Czym jest Ajurweda ?Medycyna od zawsze cieszyła się dużym powodzeniem. Ludzie chcieli zgłębiać tajniki leczenia jak i sami poddawali się praktyką leczniczym. Około 5 tysięcy lat temu powstał system medyczny traktujący zdrowie jako harmonię między ciałem , a duchem. Tym starożytnym hinduskim systemem medycznym jest ajurweda.

Nazwa ajurweda pochodzi od słów „ayus” czyli życie i „veda” czyli wiedza, nauka. Oznacza więc pewną dziedzinę medycyny naturalnej dotyczącej wiedzy o życiu i długowieczności. Zadaniem ajurwedy jest przywrócenie zdrowia psychicznego i fizycznego,a w połączeniu z odpowiednią dietą zapewnienie długich lat życia. Według ajurwedy idealne zdrowie można osiągnąć tylko wtedy gdy zapanuje harmonia między psychiką ,ciałem i sferą duchową człowieka. Medycyna ajurwedyjska nie tylko leczy choroby ,ale także harmonizuje ciało i duszę. Początki ajurwedy jako medycyny wschodniej sięgają wiele tysięcy lat temu i jest ona uważana za starszą od medycyny chińskiej. Ajurweda zakłada,że to jak wyglądamy i jak się zachowujemy jest odbiciem naszych wewnętrznych przekonań i świadomości. Każdy organizm ponadto jest nierozerwalnie złączony z naturą i kosmosem, a zachwianie tej więzi powoduje powstawanie chorób i problemów.

ajurweda

Praktyka  ajurwedyjska  składają się z następujących  elementów:

  1. oczyszczanie i rewitalizacja całego organizmu czyli panchakarma
  2. zdrowe odżywianie się i dieta ajurwedyjska
  3. praktykowanie jogi
  4. stosowanie ziół oraz masaży i zabiegów
  5. modlitwa i medytacja


Wszystkie te czynności mają zapewnić długie i zdrowe życie. Ważną cechą ajurwedy jest to, że nie koncentruje się ona na leczeniu chorób, tylko poprzez odpowiednie diety i ćwiczenia zapobiega im. Jednym z głównym celów tej medycyny jest zmiana naszego sposobu myślenia i zachowania i przywrócenie harmonii i zdrowia. Zdrowie w myśl ajurwedy oznacza porządek , harmonię. Gdy brak tych czynników tworzą się choroby. Gdy jesteśmy zdrowi odczuwamy na poziomie fizycznych, psychicznym i mentalnym równowagę i harmonię. Wszystkie funkcje na tych trzech poziomach są sterowane przez doshe czyli trzy główne siły: vata, pitta i kapha. Muszą one być w równowadze jeśli chcemy się dobrze czuć. Obecnie żyjemy w czasach w których nie trudno zaburzyć równowagę między tymi trzema siłami. Wystarczy,że żyjemy w ciągłym hałasie, źle się odżywiamy,nie mamy czasu na relaks i żyjemy w ciągłym pośpiechu.  Dodatkowo źle się odżywiamy i za dużo w nas negatywnych emocji. To wszystko składa się na brak równowagi między trzema dosh. Aby przywrócić je do stanu harmonii należy wyeliminować złe zwyczaje żywieniowe i znaleźć codziennie chwilę na relaks czy odpoczynek. Wówczas będą mogły ujawnić się siły samoleczenia i uzdrowienia. Należy zapamiętać, że zdrowy tryb życia to nie tylko odpowiednia dieta i ćwiczenia fizyczne. To także rozwój swojej świadomości,zgłębianie samopoznania oraz szacunek dla siebie i przyrody.

Ajurweda zakłada także ,że człowiek jak i wszystko co istnieje we wszechświecie zbudowany jest z energii czyli prany. Musimy więc żyć w taki sposób by wszelkie zmiany energii które w nas zachodzą przebiegały w sposób dla nas korzystny. Zgodnie z hinduską filozofią życie to jedność ciała, ducha, zmysłów oraz umysłu. Dzięki tym wszystkim elementom tworzącym całość może istnieć życie. A cały sens naszego życia powinien polegać na osiągnięciu dahrmy czyli cnoty, arthy czyli pełni, karmy czyli radości, i moksy czyli zbawienia. Osiągnąć to możemy tylko gdy nasze ciało i duch są zdrowe. Szczęściem według ajurwedy jest stan w którym nie zaznajemy cierpienia , nasze ciało jest zdrowe, a umysł jasny, mamy siłę i energię oraz dobrze działające zmysły . Stosując się więc do ajurwedy powinniśmy żyć tak aby stworzyć dla siebie odpowiedni stan wewnętrznej harmonii, gdyż ta równowaga zapewni nam szczęście i długie lata życia w zdrowiu.

Źródła:
- A. Hącia, B. Laszkiewicz "Ajurweda - kompleksowy system dla twojego zdrowa" Tytuł oryginału: "Ayurweda"
- fot. sxc.hu / Alfi007, NadejdaM
Ocena: 4 6 (głosów: 8)
Autor: | Dodano: 16 Września 2012, godz. 16:34 | Odsłon (3723)

Podobne artykuły z kategorii "Zdrowy tryb życia":

Dodaj komentarz »


Ostatnie komentarze

O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2021 - DobrySennik.pl