» Przejdź do Menu «
DobrySennik.pl » Tajemnice » Ciekawostki » Wpływ kolorów na samopoczucie

Wpływ kolorów na samopoczucie

Wpływ kolorów na samopoczucieKolory potrafią odgrywać ważną rolę w życiu człowieka. Wpływają one na nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne. Mogą one działać na nas pozytywnie, jak również negatywnie. Od wieków stosowano je w celach leczniczych wierząc, że właściwości barw przywrócą równowagę w organizmie człowieka, eliminując różne dolegliwości.

Ulubione kolory mogą poprawić nasz nastrój, ukoić nerwy, zwiększyć naszą wydajność w pracy, a także osiągnąć wewnętrzny spokój. Często potrafią być także odzwierciedleniem naszego wnętrza. Nic dziwnego, że kobiety wybierają w ubiorze bardziej łagodne barwy, które świadczą o ich wysokiej wrażliwości. Mężczyźni przeważnie wolą się prezentować w ciemniejszych kolorach, podkreślających ich siłę i męskość.

Z pewnością istnieją jednak takie kolory, które nas wręcz odpychają – częste przebywanie w otoczeniu takich barw może sprawić, że będziemy nerwowi, nadpobudliwi, bądź ich wpływ nie pozwoli nam się skupić w wielu sprawach. Poniżej zapoznamy się z najpopularniejszymi kolorami oraz dowiemy się, w jaki sposób mogą one na nas oddziaływać i jakie mają znaczenie:

 

Biały
białyBiel jest najsilniejszą z barw. Symbolizuje czystość, niewinność, łagodność oraz dobroduszność. W malarstwie kolor ten był często spotykaną barwą szat świętych postaci, apostołów, a także aniołów. Przebywanie w białych pomieszczeniach daje poczucie czystości i świeżości. Biel niweluje napięcia emocjonalne oraz sprzyja w koncentracji. Wzmacnia odporność i harmonizuję wydajność całego organizmu. Jego barwa jest często utożsamiana z rozwojem duchowym.

 

Czerwony
czerwonyKolor ten był w Japonii symbolem bohaterstwa i odwagi. Czerwień oznacza pewność siebie, namiętność i zdecydowanie. Posiada właściwości aseptyczne. Pomieszczenie w kolorze czerwonym pobudza do działania, zwiększa determinację w osiągnięciu celów, a także wzmacnia nasze zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Czerwony dobrze działa na osoby nieśmiałe, które pragną przezwyciężyć swoją wewnętrzną słabość. Barwa ta eliminuje napięcia emocjonalne – korzystnie wpływa na osoby zestresowane i będące w depresji.

 

Zielony
zielonyMimo, że w średniowieczu zieleń była oznaką nieszczęść i zła, to z czasem przesąd ten zaczął zanikać. Zielony kojarzy nam się z energią życia, naturą i harmonią. Bardzo często jest odbierany, jako najsilniej uzdrawiający kolor. Z przeprowadzonych badań wynika, że zieleń działa relaksująco i silnie zwalcza stres – nic dziwnego, że częste przebywanie wśród natury pomaga nam się wyciszyć i odprężyć. Z uwagi na uzdrawiające właściwości zieleni, bardzo często maluje się nim wnętrza w szpitalach. Zielony wzmacnia naszą koncentrację i skupienie, pozwala zapomnieć o sytuacjach stresujących, a także pomaga zwiększyć naszą aktywność w życiu.

 

Żółty
żółtyKolor ten wyróżnia się bardzo ciepłą barwą. Pomieszczenie w tym kolorze może sprawiać wrażenie wyższej temperatury ciepła. Żółty sprzyja w pracy umysłowej, inspiruje, daje radość, pewność siebie i nadzieję. Otwiera nasz umysł na wiedzę i mądrość. Jego nadmiar może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie, zwiększając podatność na stres i depresje. Barwa ta była często utożsamiana ze złotem – niektórzy wierzyli, że jej wpływ miał istotne znaczenie w zdobywaniu bogactw.

 

Niebieski
niebieskiNależy do najzimniejszych barw. Bardzo często kojarzy się z wodą i niebem. Pomieszczenie w kolorze niebieski daje wrażenie czystości, świeżości, harmonii, spokoju, chłodu i orzeźwienia. Niebieski korzystnie wpływa na nasz układ nerwowy, niwelując stres i napięcie. Pomaga nam się zrelaksować i wypocząć. Daje możliwość wniknięcia w głąb siebie. Sprzyja w podejmowaniu trudnych decyzji, inspiruje do nowych działań, pobudza intuicję i zwiększa naszą inteligencję. Barwa ta jest również kolorem przyjaźni, a także oznaką silnego przywiązania do tradycji.

 

Czarny
czarnyKolor ten był przez długi czas uznawany, jako barwa tajemnicy, grzechu i zła. Mimo, że jako przeciwieństwo światła symbolizował wartości negatywne, to potrafił mieć jednak znaczenie przeciwne, symbolizując pokorę i wyrzeczenie. Czerń nie jest wskazany dla osób słabych psychicznie, prowadzących stresujący tryb życia oraz będących w depresji. Pomieszczenie w tym kolorze zwiększa smutek i rozpacz. Czarny ubiór podwyższa nasz autorytet i daje poczucie wyższości. Kolor ten jest często utożsamiany z biznesem, dlatego sprzyja w pomyślnym prowadzeniu interesów. Może być także oznaką oderwania się od rzeczywistości.

 

Różowy
różowyRóż świadczy o silnej namiętności i gorącej miłości. Barwa ta potrafi rozbudzić nasze emocje, podkreśla naszą empatię i silne zainteresowanie płcią przeciwną. Kolor ten często przypisuje się kobietom. Różowy świadczy o miłym charakterze, chęci niesienia pomocy, a także wrażliwym i uczuciowym wnętrzu. Niekiedy może podkreślać narcyzm, zainteresowanie wyłącznie sobą i zbyt dziecinne zachowanie.

 

Fioletowy
fioletKolor ten był kojarzony z władzą, szlachetnością i uduchowieniem. W latach 60-tych był symbolem buntu i przemian. Fiolet jest silnie utożsamiany z naszą intuicją. Oznacza on tajemniczość, mistycyzm, poszukiwanie, a także samorealizację. Przebywanie w pomieszczeniu o takiej barwie daje nam poczucie wolności i oderwania od rzeczywistości. Fiolet korzystnie działa na nasze nerwy, z uwagi na łagodny kolor. Korzystnie działa na naszą kreatywność, pomysłowość i twórczość. Barwa ta oznacza również podążanie w kierunku rozwoju duchowego.

 

Pomarańczowy
pomarańczowyBarwa pomarańczowa należy do bardzo orzeźwiających kolorów. Pomaga w odzyskaniu radości, sił witalnych, zdrowia i pewności siebie. Przywraca młodość i niweluje negatywne myśli. Pomarańcz jest korzystny dla osób aktywnych zawodowo – wspomaga w podejmowaniu właściwych decyzji w interesach, ułatwia nawiązywanie kontaktów oraz uodparnia na stres. Przebywanie w pomarańczowym pomieszczeniu może wprawić nas w radość i szczęście.

Źródła:
- Wiedza własna + Wikipedia.org
- fot. sxc.hu / Krappweis, bgautrea, L-O-L-A, ngiurescu, harrren, Krappweis, johnnyberg, duchesssa, Krappweis, ftibor
Ocena: 5.13 6 (głosów: 33)
Autor: | Dodano: 15 Grudnia 2012, godz. 13:59 | Odsłon (25357)
Najnowsze komentarze (4):
 • ~Gośćkrysta 16 01 2022 (16 Stycznia 2022, godz. 21:59)

  Lubię kolor różowy i zielony
 • ~Gość (5 Marca 2021, godz. 9:50)

  lubie kolor czarny i beżowy
 • ~xyz (8 Lutego 2020, godz. 12:54)

  kocham róż!
 • ~ala (11 Marca 2018, godz. 15:55)

  czerwony najcudowniejszy kolor
Dodaj komentarz »


Ostatnie komentarze

O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2024 - DobrySennik.pl