» Przejdź do Menu «
DobrySennik.pl » Tajemnice » Zdrowy tryb życia » Oddychanie, a zdrowie

Oddychanie, a zdrowie

Oddychanie, a zdrowieJak wiadomo oddychanie jest podstawową funkcją każdego żywego organizmu. Dzięki temu nieustannie zachodzącemu procesowi wymiany gazowej między organizmem, a środowiskiem możemy żyć i prawidłowo funkcjonować. Pomimo tego ,że każdy z nas oddycha niewielu ludzi robi to w sposób prawidłowy.

Przeważnie oddychamy płytko i nie dostarczamy przez to dostatecznej ilości tlenu naszemu organizmowi. Niedostateczna ilość tlenu powoduje słabe przyswajanie substancji odżywczych przez komórki i tkanki, a także trudności z usuwaniem toksyn i wszelkich szkodliwych produktów przemiany materii. Dlaczego z wiekiem zmienia się nasz sposób oddychania? Głównie dzieje się tak przez siedzący tryb życia a co za tym idzie małą aktywność ruchową. Taka postawa odbija się na naszym zdrowiu. Coraz częściej ludzie uskarżają się na brak energii, bóle głowy, kręgosłupa , nadwagę. A trzeba pamiętać ,że wszystkie te konsekwencje wynikają z braku aktywności ruchowej i nieprawidłowego oddychania. Warto tutaj przytoczyć przykład małych dzieci które są bardzo ruchliwe, pełne energii ,a ich pamięć działa bez zarzutów. Trzeba wiedzieć ,że dzieci od maleńkości oddychają przeponą. Gdy wdychają powietrze ich brzuch się napręża natomiast przy wydechu opada. Oddychając w ten sposób płuca zyskują przestrzeń i mogą pobierać powietrza zarówno częścią dolną jak i środkową. Przy płytkim oddychaniu do płuc dochodzi niedostateczna ilość tlenu, a gdy organizm nie jest wystarczająco natleniony wówczas jego organy zaczynają niedomagać.

We wszystkich kuracjach leczniczych medycyny wschodniej pierwszym punktem w rozpoczęciu  procesu uzdrawiania jest prawidłowe oddychanie, które zapewnia zdrowie całego organizmu i wydłuża życie. Z krajów wschodnich pochodzą różne techniki prawidłowego oddychania które pozwalają oczyścić organizm z toksyn , poprawić jego funkcjonowanie oraz wyleczyć wszelkie schorzenia. Głębokie oddychanie jest wskazane dla osób które mają nadwagę i chcą schudnąć , ponadto ćwiczenie takiego oddychania niesie korzyści palaczom gdyż oczyszcza płuca i oskrzela ,a także dotlenia organizm.

Jakie mogą być konsekwencje małej ilości tlenu w organizmie? W obecnych czasach ze względu na wysokie zanieczyszczenie środowiska większość ludzi boryka się z problemem niedostatecznej ilości tlenu w organizmie.  Trzeba pamiętać,że nawet niewielka przerwa w dostawie tlenu ( kilku minutowa) do mózgu ,powoduje obumieranie komórek nerwowych w mózgu. Warto dodać ,że jeżeli organizm jest prawidłowo natleniony wówczas przy prawidłowym odżywianiu potrzebujemy jedynie niewielkiej ilości jedzenia, by dostarczyć ważnych składników pokarmowych naszym komórkom, a także energii niezbędnej do ich odbudowy. Krew z takim przyswojonym pokarmem trafia do płuc gdzie aby zaszedł proces utleniania niezbędna jest dostateczna ilość tlenu. Jest to bardzo ważne gdyż dobrze natleniony pokarm następnie jest doprowadzany naczyniami krwionośnymi do wszystkich organów ciała. Substancje odżywcze natomiast są niezbędne do prawidłowej pracy hormonów, mózgu; czy odbudowy komórek.

U osób z niedoborem tlenu można zaobserwować,że mimo prawidłowej diety chudną , są słabe i łatwo popadają w choroby. Inni z kolei mają tendencję do ciągłego podjadania i trudno im zaspokoić głód. W konsekwencji tego pojawia się otyłość a co za tym idzie problemy z kręgosłupem, sercem czy nadciśnieniem. Jak widzimy prawidłowe oddychanie jest więc bardzo ważne by być zdrowym. Jak więc oddychać by robić to prawidłowo? Prawidłowe oddychanie to oddychanie przeponowe. Przeponą nazywamy płaski i szeroki mięsień oddzielający klatkę piersiową od jamy brzusznej. Kiedy prawidłowo oddychamy podczas wdechu nasza przepona ulega skurczeniu i przesuwa się w dół w związku z tym tworzy się więcej miejsca na powiększające się serce i płuca. Przy wydechu przepona jest wypychana do góry ku płucom i powietrze wydostaje się na zewnątrz. Takie głębokie oddychanie zwiększa objętość klatki piersiowej i dotlenia wszystkie komórki. Początkowo wypinaniu brzucha przy wdechu może sprawiać trudności jednak można sobie z tym pomóc kładąc na nim książkę i ćwiczyć wdechy oraz wydechy na leżąco. Aby ćwiczenie było wykonane prawidłowo podczas wdechu książka powinna się unosić natomiast podczas wydechu opadać. Należy pamiętać ,że właściwe oddychanie to oddychanie przez nos.

Dowiedziono,że gdy oddychamy nosem to zatrzymuje się w nim około 80% bakterii chorobotwórczych i i kurzu. Dzięki czemu jesteśmy chronieni przed różnymi infekcjami. Oddychanie przez usta bywa groźne zarówno dla dorosłych jak i dzieci. U dorosłych taki sposób oddychania prowadzi do wielu chorób np. chorób serca, miażdżycy, astmy. Dzieci natomiast mogą mieć problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego w związku z czym mogą łatwo zachorować na anginę czy grypę. Nieprawidłowy sposób oddychania może także spowodować u nich zahamowanie procesu dojrzewania organizmu.

Aby więc zachować zdrowie i siłę powinniśmy nauczyć się kontrolować nasze oddychanie i robić to w prawidłowy sposób. Najlepiej słowa wypowiadać na wydechu , gdyż wówczas najmniej jak najmniej powietrza dostaje się przez usta. Z tego samego względu powinniśmy unikać rozmów przy jedzeniu. Pamiętajmy zatem ,że prawidłowe oddychanie jest kluczem do naszego zdrowia.

Źródła:
- J. Górnicka, S. Zwolińska-Kańtoch, "Na zdrowie porady dr Górnickiej".
- M. Tombak, "Czy można żyć 150 lat?".
- fot. sxc.hu / Ayla87
Ocena: 3.95 6 (głosów: 22)
Autor: | Dodano: 16 Września 2012, godz. 13:41 | Odsłon (5820)

Podobne artykuły z kategorii "Zdrowy tryb życia":

Dodaj komentarz »


Ostatnie komentarze

O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2021 - DobrySennik.pl