» Przejdź do Menu «
DobrySennik.pl » Sennik » Artykuły o snach » Ciekawostki o snach

Ciekawostki o snach

Ciekawostki o snachSny i marzenia senne są bardzo obszernym tematem. Jeśli jeszcze nie zagłębiałeś się w tajniki snów, to przygotowaliśmy kilka ciekawostek, które mamy nadzieję, że zainteresują Cię na tyle, że zostaniesz z nami dłużej.

1. Jednymi z najpopularniejszych snów, które pojawiają się u większości z nas, to sny dotyczące spadania, ucieczki oraz szkoły.
 
2. Jeśli śnią nam się jacyś ludzie, to tylko tacy, których znamy lub mogliśmy ich kiedyś widzieć, mijać na ulicy.
 
3. Do lat 50-tych XX wieku większość ludzi miała sny czarno-białe. Dopiero w latach 60-tych marzenia senne nabrały kolorów. Ustalono, że sny, w których dominują kolory, można by powiązać z wynalezieniem kolorowej telewizji. U osób wychowanych na czarno-białych filmach dominowały sny w barwach czerni i bieli.
 
4. Łapacz snów zawieszony nad łóżkiem ma zagwarantować śniącemu spokojny sen i usunąć negatywne myśli.
 
5. Pełnia księżyca ma istotny wpływ na jakość naszego snu. Zazwyczaj śpimy wtedy krócej, a nasz sen jest niespokojny i płytki.
 
6. Pojawiające się sny są znakiem prawidłowej pracy mózgu.
 
7. Somnifobia to lęk przed snem. Osoba, która cierpi na somnifobię, odczuwa duży strach przed zaśnięciem. Boi się samego momentu zaśnięcia oraz tego, że wówczas traci świadomość.
 
8. Sen krótszy niż 7 godzin, negatywnie odbija się na naszym zdrowiu.
 
9. W ciągu nocy możemy mieć od kilku do nawet kilkunastu marzeń sennych.
 
10. Około 1/3 naszego życia przesypiamy.
 
11. Lunatykowanie, to wykonywanie różnych czynności podczas snu. Osoba lunatykująca może chodzić, czy jeść, a wybudzona ze snu nie będzie tego pamiętać.
 
12. Zwierzęta tak jak ludzie również miewają sny.
 
13. W grudniu 1963 roku Randy Gardner zdecydował się pobić rekord w niespaniu. Jego eksperyment zakończył się 8 stycznia 1964 roku. Ten zaledwie 17-latek nie spał przez 11 dni, i 24 minuty, czyli ponad 264 godziny.
 
14. Dawniej uważano, że za senne koszmary odpowiedzialne są złe duchy. Dopiero prace Freuda oraz Junga sprawiły, że zaczęto inaczej postrzegać koszmary. Freud twierdził, że koszmary nawiedzają takie osoby, które być może zepchnęły w podświadomość swoje pragnienia, lęki, a te z kolei powracają do nich w postaci złych snów. Według Junga natomiast koszmary nękały te osoby, którzy prowadzili bardzo stresujący tryb życia.
 
15. Delfiny w czasie snu mają aktywną jedną półkulę mózgu, a druga odpoczywa. Aktywna półkula odpowiada za proces oddychania oraz za utrzymywanie się delfinów na powierzchni wody. Dlatego też w czasie snu zwierzęta te mogą pływać albo lekko unosić się przy powierzchni wody. W ciągu jednej doby każda z półkul oddaje się spoczynkowi przez 4 godziny. Delfiny zatem w ciągu dnia przesypiają 8 godzin.
 
16. Marzenia senne pojawiają się w fazie REM. Jest to faza, w której mózg jest bardzo aktywny, wzrasta częstość skurczów serca, jak również oddech staje się nieregularny. Faza REM powtarza się co około 90 minut i zajmuje około 25% całego snu.
 
17. Koty przesypiają średnio od 12 do nawet 20 godzin w ciągu doby. Jeśli jest im chłodno, instynktownie zwijają się do snu w kłębek. Jeśli jest im ciepło, wówczas przyjmują bardziej komfortową pozycję do spania. Swobodna poza z wyciągniętym tułowiem i rozrzuconymi łapkami wskazuje, że zwierzęta czują się bezpieczne i są zrelaksowane.
 
18. Jeśli chcesz poprawić sen, umieść w sypialni rośliny. Najodpowiedniejsze będą: aloes, bluszcz pospolity, sansewieria, skrzydłokwiat, paprotki.
 
Źródła:
źródło fot. pixabay.com
Ocena: 6 6 (głosów: 3)
Autor: | Dodano: 24 Stycznia 2023, godz. 11:15 | Odsłon (447)
Dodaj komentarz »


Znajdź symbol w senniku

System interpretacji snów

Ostatnie komentarze

  • Matka Śniła mi się chora mama, była blisko. Głaskałam ją po twarzy (policzkach) i pytałam kiedy wy...
  • Samochód Samochód czarny, który notabene posiadam. We śnie miał pogiętą maskę, ale jeździł idealnie....
  • Demon Znalazłam dziecko w lesie, pod drzewem. Zabrałam je i zajęłam się jak swoim. Po jakimś czasie ...
O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2024 - DobrySennik.pl