» Przejdź do Menu «
DobrySennik.pl » Sennik » Artykuły o snach » Świadome sny

Świadome sny

Świadome snySen jest zjawiskiem, z którym każdy z nas ma styczność. To nieodłączny i stały element naszego życia, który pozwala nam pogrążyć się w swoich marzeniach. Często przeżycia i wrażenia nabyte w trakcie dnia, są później urzeczywistniane w formie snu, w trakcie którego możemy nawet wczuć się w wydarzenia z przeszłości, a nawet doświadczyć te, które się jeszcze nie spełniły. Najczęściej jesteśmy sami zaskoczeni, jakie sny generuje Nasz umysł – czasem są one bardzo przyjemne i miłe, ale zdarzają się koszmary, po których nie raz ciężko jest nam dojść po przebudzeniu. Wyobraźmy sobie jak piękny mógłby być sen, w którym śnilibyśmy o tym, co chcemy – mielibyśmy pełną kontrolę nad jego przebiegiem oraz poczuć niemal drugie życie. Czy zatem istnieje możliwość sprawowania kontroli nad swoimi snami?

Zjawisko świadomego śnienia polega na pełnym odzyskaniu świadomości w trakcie snu. Osoba śniąca w pewnym momencie, lub na początku snu – zdaje sobie sprawę, że nie ma do czynienia z rzeczywistością, a jedynie projekcją swojego umysłu. Możliwość sprawowania kontroli nad swoimi snami sprawia, że możemy przenosić do niego swoje najskrytsze marzenia i brać w nich udział. Świadome sny nie tylko pozwalają nam sprawować władzę nad marzeniami sennymi, ale również pomagają zwalczyć uciążliwe koszmary. Otwierają nas również na kontakt z Naszą podświadomością, pozwalając dotrzeć do swojego wnętrza. Praktycznie każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył tego zjawiska, jednak dla osób niedoświadczonych, najczęściej w trakcie uzyskania świadomości, sen się kończy.

Jest to bezpieczne zjawisko, gdyż praktycznie nie różni się niczym od tradycyjnego snu za wyjątkiem faktu sprawowania nad nim kontroli. Czasem pomaga nam nawet rozładować lęk, napięcie i stres. Problem może się jednak pojawić, kiedy przywiążemy zbyt dużą wagę do częstego wchodzenia w stan LD – łatwo można się od tego uzależnić, gdyż rzeczywistość nie bywa tak kolorowa, jak sen, przez co niektórzy mogą nawet stracić kontakt z otaczającym światem, dlatego musimy zachować odpowiedni umiar i nie przywiązywać się zbytnio do tego zjawiska, a traktować je, jako ciekawe urozmaicenie snu.

Każdy z nas może wytrenować w sobie umiejętność odzyskiwania świadomości w trakcie snu, jednak wymaga to cierpliwości i zaangażowania. Już sam fakt zdawania sobie sprawy z istnienia takiego zjawiska sprawia, że robimy pierwszy krok do sprawowania kontroli nad swoimi snami.

Specjalne techniki LD sprawią, że zdamy sobie sprawę, że otaczająca nas rzeczywistość jest jedynie iluzją i wyimaginowanym obrazem naszych myśli. Na samym początku możemy doświadczyć krótkich stanów LD, które mogą trwać kilka minut, lub tylko kilka sekund – w tym celu potrzebna jest umiejętność podtrzymywania świadomego śnienia, która jest również połączona z odpowiednimi technikami, które przedstawię w innym artykule.

 

Zjawiska związane ze świadomym śnieniem:

Paraliż senny - stan pojawiający się w trakcie zasypiania lub nawet po przebudzeniu, charakteryzujący się porażeniem mięśni, przy zachowaniu pełnej świadomości. Często mogą towarzyszyć temu halucynacje i zwidy – zarówno wzrokowe, jak również dotykowe. Osoby, które doświadczyły tego zjawiska, miały wrażenie, jakby ogarniała ich wielka niemoc - nie mogły wykonywać żadnych ruchów, otworzyć oczu, a nawet wydobyć z siebie głosu. Zwykle jedyną czynną grupą mięśni są te, które mają wpływ na Nasze czynności oddechowe. Prawie zawsze towarzyszy temu szybkie bicie serca i strach. Najczęściej stan ten trwa krótko, a próba wykonania gwałtownych ruchów przyśpiesza proces wybudzenia. Zdarza się, że częste doświadczania tego stanu jest związane z narkolepsją, jednak nie jest to do końca pewne. Niektóre źródła mówią, że za paraliż senny odpowiedzialne są mary nocne, które paraliżują swoją ofiarę.

OOBE – Zjawisko polegające na wyjściu z poza ciała. Częściowo przypomina sen, jednak zdarza się, że miejsca, w których się znajdujemy podczas tego stanu są rzeczywiste. W trakcie OOBE całkowicie zachowujemy świadomości – od początku, do końca. Osoby, które doświadczyły OOBE, miały również możliwość kontaktowania się z istotami inteligentnymi. Charakterystycznym momentem OOBE jest zobaczenie swojego śpiącego ciała. Istnieją jednak spekulacje ze strony naukowców, którzy twierdzą, że zjawisko OOBE działa jedynie w obrębie Naszego mózgu.

 

Fałszywe przebudzenie

Podczas snu może się zdarzyć, że osoba budząca się wcale nie wraca do rzeczywistości, tylko dalej jest w śnie. Zdarza się, że początkowo takie osoby są przekonane ze swojego wybudzenia mimo, że dalej śnią. Można to porównać do słynnego filmu „Incepcja”. Prawdziwe przebudzenie następuje kilka chwil później.

Źródła:
- wiedza własna + Wikipedia
- fot. sxc.hu / Ayla87, Dixidito
Ocena: 4.42 6 (głosów: 19)
Autor: | Dodano: 15 Września 2012, godz. 9:39 | Odsłon (6844)
Najnowsze komentarze (4):
 • ~Angelo (3 Sierpnia 2013, godz. 11:31)

  Bardzo lubiłem świadome śnienie. Najbardziej podobał mi się moment, w którym potrafiłem przenikać przez materię. Oprócz tego ogarniała mnie taka lekkość i niepodatność na bodźce zewnętrzne. Można powiedzieć, że to był tan błogości, lecz mimo wszystko wolę rzeczywistość - takie odzyskiwanie świadomości w snach traktuję wyłącznie jako krótką rozrywkę.
 • ~Kinga (13 Lutego 2013, godz. 23:18)

  Świadomy sen jest bardzo przyjemnym zjawiskiem. Zwłaszcza, gdy w rzeczywistości nie mamy do czego wracać. Świadomie śniłam przez wiele lat i każda pobudka wywoływała u mnie złość. Dzięki nim udało mi się przetrwać kilka lat.
 • ~Anna (19 Grudnia 2012, godz. 14:27)

  Paraliż senny,
  Towarzyszy mi odkąd sięgnę pamięcią. Czasami bywa ze nawet dwa miesiące mam spokój ale wreszcie przychodzi czas ze boje się zasnąć .
  Gdy dopada mnie paraliż senny to za każdym razem towarzyszyły mi ogromny strach , nie mogę ruszyć noga , ręka ,ani głową i nie mogę oddychać. Nie widzę i nie słyszę nikogo po prostu pustka i ja ze swoja bezwładnością. Często odnoszę wrażenie, jak bym była gdzieś z boku i obserwowała sama siebie, ale nie za każdym razem. Od paru lat podczas tego stanu budzę się jak by w połowie i mowie w myślach sama do siebie uspakajam sama siebie i każe się sobie obudzić, to działa budzę się do końca ale i tak jeszcze przez parę sekund dochodzę do siebie i staram się poruszyć. Bywa ze gdy już po wszystkim zasypiam ponownie wchodzę znowu w ten sam stan paraliżu i wtedy już jest mi ciężej się obudzić, a gdy już mi się uda to jestem wykończona i już nie śpię do rana bo się boje, panicznie się boje.
 • ~Marta (18 Września 2012, godz. 14:35)

  Miałam kiedyś świadomy sen. To było dość nagle - nagle zorientowałam się, że po prostu śnię, jednak po kilku minutach wybudziłam się, ale zanim to się stało, mogłam robić przez chwilę, co tylko chciałam :)
Dodaj komentarz »


Znajdź symbol w senniku

System interpretacji snów

Ostatnie komentarze

 • Uciążliwa guma do żucia To samo u mnie od lat identyko jak u poprzedników ciągnę i ciągnę tą gumę dwiema dłońmi na ...
 • Szkło Stałem, później leżałem na ziemi i strzelałem zza samochodu w górę. Na dachu budynku były i...
 • Dziecko Śniło mi się, że małe dziecko siostry spada w dół....
O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2022 - DobrySennik.pl