» Przejdź do Menu «
DobrySennik.pl » Sennik » Artykuły o snach » Paraliż senny

Paraliż senny

Paraliż sennyStan ten występuje często w momencie zasypiania lub niekiedy w momencie przechodzenia ze snu w stan czuwania. Charakterystycznym objawem paraliżu sennego jest porażenie mięśni i odczuwalna niemoc przy jednoczesnym zachowaniu świadomości. Zjawisko to często budzi wśród nas strach - czym jest i czy należy się go bać ?

"Wiem tylko że widzę jakiś zarys ciemny w pokoju i czuję czyjąś obecność i bardzo się boję i gdy chcę się ruszyć, przykryć kołdrą na głowę ze strachu czy chociażby zamknąć oczy to nie mogę, bo ten obraz i to uczucie nie znika, a ponadto nie mogę się ruszyć, ani krzyknąć, nic... Tyko taki niemy krzyk wewnątrz i mam nadzieję że ktoś go usłyszy, choć wiem że to niemożliwe, bo żaden głos się ze mnie nie wydobywa... I czuję jakieś dziwne mrowienie i taki ogromny strach... Na szczęście to mija po pewnym czasie, ale strasznie tego nie lubię"
 
"Spałem sobie spokojnie, gdy nagle otwieram oczy i mogę poruszać tylko oczyma. Patrze, rozglądam się po pokoju, wszystko jest na swoim miejscu, ale ja nie mogę poruszyć żadna częścią ciała. Nagle widzę zbliżająca się do mnie z końca pokoju postać. Jest ciemno wiec jej jeszcze nie widzę wyraźnie. Podchodzi do mnie, ja próbuje krzyczeć ale nic się nie dzieje. Jest już nade mną, próbuje poruszyć ręka żeby uderzyć to coś, ale nie mogłem niczym ruszyć... Nagle wszystko znika...Nie wiem czy otwieram czy cały czas miałem otwarte oczy, czy to był tylko sen, czy co. Widzę ten sam kawałek ściany... ale mogę poruszać już wszystkim mam czucie, wiec od razu odwracam się. Pokój jest pusty, nie ma w nim nikogo. Wstaje wyglądam na zewnątrz, tez pusto... Położyłem się i już nie zasnąłem. Co to do cholery mogło być?!"
 
 
Budzisz się w nocy z niejasnym poczuciem zagrożenia. Rozglądasz i widzisz ciemną niesamowicie realną postać zbliżającą się ku tobie. Chcesz się zerwać... i nie możesz wykonać jakiegokolwiek ruchu. Chcesz krzyknąć o pomoc, ale krzyk też jest niemożliwy.
To typowy opis paraliżu sennego zwanego też porażeniem przysennym. Niewielu ludzi ma pojęcie o tym, czym jest to zjawisko, więc doznając go są przerażeni, zdezorientowani.

Czym jest paraliż?
Na czas snu masz mózg wyłącza funkcje nerwowe odpowiedzialne za motorykę. Nie robi tego bez powodu. Śniąc, odtwarzamy w umyśle sytuacje często dynamiczne; uciekamy przed kimś, skaczemy, przemieszczamy się, czy walczymy. Posiadając w stanie snu pełną kontrolę ruchu, zrobilibyśmy sobie, lub komuś krzywdę.
Kiedy budzimy się, mózg powoli włącza funkcje motoryczne i na ogół otwierając oczy mamy już pełną kontrolę nad ciałem.
Na ogół, bo czasem zdarza się, że nasza świadomość już funkcjonuje w pełni, ale ciało jeszcze pozostaje zamrożone.

 
Koszmarne wizje
"Dwie noce temu przytrafiło mi się coś bardzo dziwnego…  Spałem odwrócony w stronę ściany,gdy nagle usłyszałem dziwne dźwięki, tak jakby ktoś chodził po pokoju, siadał mi na łóżko.. odwróciłem się wtedy na drugi bok, żeby zobaczyć co się dzieje, ale niestety nie mogłem otworzyć oczu… To było przerażające.. Poczułem jak coś się nade mną pochyla, gdy znów chciałem odwrócić się w tą stronę, nagle to zaczęło ciągnąć mnie za nogę...Dopiero po tym mogłem normalnie otworzyć oczy… Ten dotyk mnie wybudził."
 
Część osób wie już, że paraliż przysenny to niemożność poruszenia się, ale skąd przerażające wizje różnych istot koło łóżka?

Porażenie senne występuje w fazie snu nazywanej fazą REM. To w tej fazie powstają marzenia senne. Jeżeli coś wytrąci nas ze snu w tym momencie, może zaistnieć sytuacja w której już będziemy wiedzieć że nie śpimy, ale nasz mózg nadal produkuje obrazy jak we śnie. Nie jesteśmy wtedy w stanie rozdzielić jawy od wytworów naszego nadal śniącego umysłu i traktujemy je jako coś zupełnie realnego.
Skąd w takim razie głosy?

Dziwne dźwięki
Posiadamy więcej niż tylko jeden zmysł. W snach nie tylko widzimy obrazy, ale również słyszymy dźwięki. Wielu ludziom śnią się znane szlagiery, śpiewają czasem przez sen, czy toczą we śnie dyskusje. Po niepełnym obudzeniu i takie senne dźwięki przebijają się do realnego świata.
Budząc się z paraliżem senny możemy usłyszeć więc kroki, dźwięki wybuchów, brzęczenie, szelesty czy przeraźliwy gwizd. Nie ma się czego bać - to nadal jedynie projekcja naszego umysłu.
Pozostaje uczucie dotyku.


Dotyk
"Przez sen poczułem że coś chwyta mnie za nogę."
"Czułem jak to coś ciągnie mnie za nogi próbując ściągnąć z łóżka."

Zasypiasz już sobie smacznie, pojawiają się powoli dziwne dźwięki, pierwsze obrazy kiedy nagle...jak coś nie szarpnie za nogę... Lub śpisz i czujesz że zaczynasz spadać. Po prostu nagle zapadasz się w łóżko i lecisz w dół. Takie doświadczenia mogą wywołać spory lęk. Skąd się biorą?
Tak jak już pisałam, na czas snu nasz mózg wyłącza motorykę. Zanim jednak rozpocznie się bezpiecznie przeżywany teatr senny, jakoś musi sprawdzić czy naprawdę już nie jesteśmy w stanie się poruszyć.
Mioklony, bo to one są winowajcą naszych nietypowych doznań, to gwałtowne skurcze mięśni mające na celu sprawdzenie czy na pewno już śpimy. Zryw miokloniczny daje właśnie przez szybki skurcz mięśnia efekt szarpnięcia, co połączone z częściową aktywną wizją senną może być odebrane jako ciągniecie za nogę przez jakąś istotę.
 
 
Rodzaje wizji
"Leżałam w łóżku świadoma tego że śpię, gdy nagle w rozbłysku światła pojawili się dwaj kosmici. Nie potrafiłam się poruszyć, jeden z nich siedział przy mojej głowie zbliżając do niej jakieś wiertło, drugi stał naprzeciw mnie na podłodze. Podejmowałam kilkukrotną próbę wyrwania się z tego stanu, ale nie potrafiłam się poruszyć. Dopiero po dłuższej chwili obrazy zniknęły, a po jeszcze dłuższym momencie ja byłam w stanie się poruszyć."

Jedni widzą zmorę, inni zamazaną postać a jeszcze inni... kosmitów. Skąd te nieprzyjemne wizualizacje? Tu wiele zależy od naszych podświadomych lęków. Nasz umysł kreując obrazy senne używa metafory, ale tylko w takiej postaci jaka jest nam już znana. Często wybiera obraz który zrobi na nas największe wrażenie. Jeżeli więc budzisz się w fazie śnienia, to zobaczysz to siedzi w twojej podświadomości. Lękasz się kosmitów lub niedawno coś o nich czytałeś - zobaczysz ich przy łóżku. W dzieciństwie straszono cie zmorą? Jest duże prawdopodobieństwo że to właśnie ona ukaże ci się w trakcie paraliżu.

 

Sposoby na pozbycie się paraliżu
Leżysz bezradnie i czekasz aż ktoś cię obudzi, aż koszmar minie...
Jeżeli komuś często przytrafia się paraliż senny, powinien dowiedzieć się że nie jest całkiem bezradny. Wbrew pozorom z paraliżem sennym można sobie poradzić.


Oddech
W tym stanie jedyne nad czym na pewno mamy kontrolę to oddech. Najprostszym i chyba najskuteczniejszym sposobem jest więc zmiana w oddychaniu. Pogłębiając oddech dość szybko wrócimy do stanu pełnej kontroli.


Próba poruszenia
Jeżeli z jakiś przyczyn nie bardzo potrafimy skupić się na oddechu, możemy spróbować ruszać gałką oczną lub spróbować mrugania. To również skuteczny sposób na całkowite obudzenie się.
Jeszcze inna metoda to skupienie się na jakiejś części ciała i ponawianie prób poruszenia nią aż do skutku.
 

Wizualizacja ruchu
Tej metody nie przetestowałam na sobie, lecz panuje opinia że jest skuteczna. Wyciszam paniką i generujemy wizję siebie siadającego na łóżku lub wykonującego jakiś gwałtowny ruch. Podobno ten sposób może jednak zamiast wybudzenia zaowocować wyjściem z ciała.


Kaszlnięcie
Próby kaszlnięcia, czy kichnięcia również szybko doprowadzą do odzyskania kontroli.

Spotkałam się kiedyś z zarzutem, że paraliż to wymysł "głupich" naukowców. Napisała to osoba która wyraźnie czuła ciągnięcie za nogę przez zamazaną postać i obudziła się w innym miejscu łóżka niż zasypiała. No cóż...nie jesteśmy przecież sparaliżowani całą noc. W trakcie snu zmieniamy wielokrotnie pozycję ciała, przesuwamy się czy obracamy, jednak nie rejestrujemy tego. Nie jest więc niczym dziwnym, że budzimy się na lewym boku mimo iż zasypialiśmy na prawym.
 
Paraliż to nieprzyjemne doznanie jakie spotkać może każdego. Czy to dźwięki, czy obrazy czy nawet sama niemożność poruszenia się może spowodować sporą traumę. Ważne jest to, by nie wpadać w panikę. Cokolwiek czujemy, widzimy czy słyszymy, nie może nam zaszkodzić, bo to jedynie wytwór naszego umysłu. Opanowanie paniki znacznie przyspiesza odzyskanie kontroli nad ciałem.

Źródła:
- fot. pixabay.com
Ocena: 4.77 6 (głosów: 9)
Autor: | Dodano: 29 Listopad 2014, godz. 8:56 | Odsłon (12794)

Podobne artykuły z kategorii "Artykuły o snach":

Najnowsze komentarze (4):
 • ~Nieokreślona (8 Listopad 2017, godz. 16:08)

  Wczoraj, nie mogłam zasnąć, w pewnym momencie zamknełam oczy i poczułam jakbym się unosiła, po chwili coś zaczęło mnie ciągnąć z bardzo wielką siłą, widziałam dużo ludzi i w pewnym momencie mgłę. Byłam w niej coraz głębiej, było widać tylko biel. Odwróciłam głowę i zobaczyłam czarny otwór, zaczęłam krzyczeć, co stawało się coraz bardziej głuche i obudziłam się nagle cała roztrzęsiona. To było tak realne, że przez jakiś czas nie mogłam się uspokoić.
 • ~Gwiazdka (8 Września 2017, godz. 21:54)

  Sama przeżyłam kiedyś paraliż senny, gdy spałam w dzień i próbowałam się ruszyć, wstać, wyszarpnąć z tego uczucia. Aż zdało mi się, że siedzę, ale odwracając się, zauważyłam siebie śpiącą. Co innego, że widziałam i słyszałam co się dzieje dookoła mnie. Przestraszyłam się nie na żarty, ale to chyba strach mnie właśnie ostatecznie wybudził.
 • ~Sandra (16 Sierpnia 2017, godz. 21:51)

  też przy zasypianiu tak często spadam, to przebudzam się z krzykiem albo dostaje takich drgawek, masakra
 • Esmeralda (24 Lutego 2017, godz. 22:30)

  Dobry artykuł na uspokojenie tych, którym się to przytrafia.
  Ale prosiłabym o komentarz co zrobić w momencie kiedy śni mi się że jestem właśnie w takim stanie,że coś mnie dusi i nie mogę oddychać. Siedzi na klatce piersiowej a ja nie mogę się ruszyć.
  Albo inna sytuacja w której przestaje powoli oddychać a oddech staje się coraz słabszy. Z góry dziękuję za odpowiedź
   
Dodaj komentarz »


Znajdź symbol w senniku

System interpretacji snów

Ostatnie komentarze

 • Sen o zjawie Śniło mi się w nocy, że uciekam przed kimś kto chce mi wyciąć żołądke i paru dzieciom, gdy...
 • Pająk Sen -Widzę pająka na podłodze, a z niego wychodzą następne i szybko uciekają a ich zabijam. Tr...
 • Pająk Śniło mi się, że się kąpałam i leżałam w wannie. Nagle zobaczyłam, że w moim pępku jest ...
O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2018 - DobrySennik.pl