» Przejdź do Menu «
DobrySennik.pl » Sennik » Artykuły o snach » Świat snów odkrywa swoje tajemnice

Świat snów odkrywa swoje tajemnice

Świat snów odkrywa swoje tajemnice(Artykuł sponsorowany) Pamiętacie film "Incepcja"? No więc, naukowcy z Northwestern University w USA postanowili zrobić coś podobnego w prawdziwym życiu. W laboratorium neurokognitywnym Kena Pallera, zespół badawczy odkrył sposób na dwukierunkową komunikację z osobami, które są w głębokim śnie REM. Tak, dokładnie tak – rozmawiają z ludźmi, którzy śpią!

Jak to działa?

 

To trochę jak nauka odczytywania sekretnych sygnałów. Kiedy nasze ciała są zrelaksowane i nie poruszają się podczas snu, to co się dzieje z naszymi oczami? One nadal mogą się ruszać. Naukowcy wykorzystali te ruchy oczu jako sposób na komunikację. Uczestnicy eksperymentu byli trenowani, aby używać określonych ruchów oczu, do przekazywania wiadomości. To trochę jak tajny język migowy, ale używany podczas snu!

Eksperyment krok po kroku

 

Przeanalizujmy ten eksperyment szerzej opisany na łamach portalu www.magazynkobiet.pl. Wyobraź sobie, że leżysz w łóżku, śpisz i nagle rozwiązujesz zadania matematyczne bez mówienia ani ruszania się. Brzmi niewiarygodnie? Ale to właśnie zrobili uczestnicy badania. Naukowcy przekazywali badanym proste zadania matematyczne, a oni odpowiadali za pomocą ruchów oczu. To pierwszy raz, kiedy udało się nawiązać taką dwukierunkową komunikację ze śpiącą osobą.

  1. Trening ruchów oczu: Uczestnicy byli szkoleni, aby kontrolować swoje ruchy oczu. To było jak nauka nowego języka, ale zamiast słów używali ruchów oczu.

  2. Monitoring snów: Naukowcy używali elektroencefalografii (EEG) do monitorowania aktywności mózgowej uczestników. Dzięki temu wiedzieli, kiedy uczestnicy wchodzili w fazę snu REM.

  3. Komunikacja w śnie: Gdy uczestnik wchodził w fazę REM, naukowcy zadawali pytania lub przekazywali proste zadania matematyczne. Uczestnicy odpowiadali, używając wcześniej ustalonych ruchów oczu.

  4. Analiza wyników: Każdy ruch oka był dokładnie analizowany, aby zrozumieć, jak uczestnicy odpowiadali na zadane pytania.

Dlaczego to jest takie ekscytujące?

 

To odkrycie to nie tylko naukowa ciekawostka. Wyobraź sobie, jakie to ma implikacje! Może to zmienić sposób, w jaki uczymy się, rozwiązujemy problemy, a nawet jak przeprowadzamy terapie w stanie snu. Jest szansa że zrozumiemy skąd biorą się bardzo podobne sny u wielu ludzi na całym świecie, takie jak sen o wszach we włosach, spadaniu czy wypadających zębach. A co, jeśli mogłabyś nauczyć się czegoś nowego lub przepracować swoje problemy, śpiąc? Brzmi jak supermoc, prawda?

Co dalej?

 

Najlepsze jest to, że naukowcy pracują nad aplikacją mobilną, która pozwoli chętnym osobom eksperymentować ze świadomym śnieniem. Wyobraź sobie, że możesz to robić w swoim własnym łóżku, za pomocą telefonu!

Podsumowując

 

To, co kiedyś wydawało się być tylko w sferze filmów science-fiction, teraz staje się rzeczywistością. Naukowcy otwierają nowe drzwi do zrozumienia naszych snów i tego, jak możemy z nich korzystać. Czy nie jest to niesamowite? Świat snów nigdy nie był bardziej ekscytujący!

Więc następnym razem, gdy pójdziesz spać, pomyśl o tym, jak niesamowite rzeczy dzieją się w Twoim mózgu. Może nawet zaczniesz eksperymentować ze swoimi snami. Kto wie, może odkryjesz coś zupełnie nowego o sobie?

 

Ocena: 6 6 (głosów: 1)
Autor: | Dodano: 9 Lutego 2024, godz. 11:20 | Odsłon (346)
Najnowsze komentarze (1):
  • ~Moni (10 Lutego 2024, godz. 14:03)

    Dobre, też chcę taką aplikację :D
Dodaj komentarz »


Znajdź symbol w senniku

System interpretacji snów

Ostatnie komentarze

  • Stodoła Byłam w stodole, w której znalazłam dużo pochowanych starych zabawek mojego nastoletniego syna....
  • Oczy Pamiętam tylko, że śniło mi się moje własne oko prawe, do którego wpadł owad - muszka czy co...
  • Grób Śnił mi się zniszczony grób rodziny. Co to może oznaczać?...
O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2024 - DobrySennik.pl