» Przejdź do Menu «
DobrySennik.pl » Tajemnice » Anioły » Kim są Aniołowie?

Kim są Aniołowie?

Kim są Aniołowie?Każdy z nas wyobraża sobie Anioła, jako świetlistą istotę o wielkich, bielistych skrzydłach – w ten sposób wiele lat temu, malarze próbowali przekazać ludziom swoją wizję anioła. W obrazach i różnych przekazach możemy zauważyć, że wyglądem przypominały człowieka (były to dobrze zbudowane istoty z piękną, ludzką twarzą i długimi blond włosami), jednak nie można było określi ich płci – przebywają w zupełnie innym wymiarze, dlatego nie posiadają ciała, tak jak my. Nie widzimy ich, mimo, że wytrwale niosą pomoc ludziom. Czasem w skupieniu możemy jednak wyczuć ich obecność.

To niebiańscy posłańcy Boga, którzy chętnie służą ludziom w trudnych momentach. Ich pojawienie się w życiu zazwyczaj jest związane z jakimś ważnym, a nawet przełomowym wydarzeniem. Bezinteresownie pomagają w najtrudniejszych momentach, jak również pomagają uniknąć śmiertelnych niebezpieczeństw. Potrafią również działać poprzez znaki w życiu – mogą nam pokazać pewne drogowskazy i wskazówki w życiu, które zaprowadzą nas do Naszego celu. To również dobrzy doradcy przy trudnych wyborach. Najczęściej jednak należy ich poprosić o pomoc, gdyż bardzo rzadko pomagają bez zgody na ingerencję w cudze życie. W każdym razie to tylko pośrednicy, którzy pomagają nam połączyć się z Bogiem, dlatego nie należy ich wielbić i wychwalać – można im oczywiście podziękować za pomoc, ale przede wszystkim wszelkie podziękowania należy kierować do Boga.

Nazwa „Anioł” ma swój początek z łacińskiego określenia „Angelus”, które jest odmianą greckiego słowa „Angelos” , które w tłumaczeniu oznacza posłaniec, lub sługą . Anioły stanowiły rolę pośredników, pomiędzy człowiekiem, a Bogiem. Już w Babilonii i starożytnym Egipcie możemy się spotkać z pierwszymi zapiskami na temat aniołów. W apokryficznej Księdze Henocha możemy dowiedzieć się, że występujące tam Anioły, miały cechy ludzkie – reagowały na bodźce, płodziły dzieci, czy też odżywiały się.

cherubin

Co Biblia mówi na temat Aniołów?

Wielokrotnie możemy przeczytać w Biblii o istnieniu aniołów – szczególnie w Starym Testamencie. Te niebiańskie istoty pomagały kluczowym osobom z Biblii w trudnych chwilach, jak również przekazywały informacje od Boga. Biblia zakłada, że anioły są istotami duchowymi, stworzonymi przed człowiekiem, które znajdują się wyżej, od ludzi. Ich liczba jest bardzo duża – Biblia mówi nam szczególnie o aniołach o imieniu Gabriel (Łk 1, 19), Mikael (Dn 10,13) i  Rafael (Tb 12, 15). Pomagały Jezusowi, jak również wszystkim ludziom. Nie posiadały ludzkich pragnień (w tym nie wychodzą za mąż, ani nie żenią się). Można ich prosić o pomoc, ale nie należy ich wielbić. Posiadają również między sobą połączenie, którym jest osobista więź miłości Bożej. Niestety część aniołów upadłą, odwracając się od Boga.

W chrześcijaństwie, anioły pełniły funkcję gloryfikującą – czyli wychwalającą Boga i uznającą Jego imię oraz pośredniczącą – pomagają ludziom dotrzeć do Boga, niosąc mu ich prośby, czy pomagając w podjęciu trudnych decyzji, lub ratując przed zagrożeniami za życia.

Biblia zakłada również, że każdy z nas posiada swojego osobistego Anioła Stróża, który towarzyszy nam przez całe życie. Jego zadaniem jest poprowadzić i wspomóc nas w trudnych sytuacjach, podczas naszej codziennej wędrówki.

 

Anioły w Islamie.

Niektórzy może o tym nie wiedzą, ale anioły odgrywały znaczące role w islamie. Uważa się, że anioły powstały ze światła, poprzez Bożą ingerencję. Według islamu, wiernie służą Bogu, a ich domem jest niebo. To również posłacy, którzy nie tylko pomagają ludziom, ale również rozliczają ich za wszelkie złe i dobre uczynki na ziemi. Islam zakłada również, że to właśnie anioł Dżibrila (Archanioł Gabriel) podyktował Mahometowi księgę Koran.

 

Upadłe anioły

Dość często możemy się spotkać z pojęciem „upadły anioł”, zarówno w myśl judaistycznej, jak również chrześcijańskiej interpretacji Księgi Henocha. Upadłe anioły zostały wygnane z nieba, lub same je opuściły, ponieważ buntowały się Bogu. Niektóre źródła mówią, że w niebie doszło do wielkiej wojny, w której część aniołów została wypędzona, stając się "aniołami upadłymi". Dzień Sądu Ostatecznego jest związany z chwilą zesłania tych aniołów do piekła. Najbardziej rozpoznawalnym aniołem upadłym jest Lucyfer, jak również Szatan. Przyczyny upadku aniołów mogą być różne - jedna hipoteza mówi, że istoty te za bardzo pożądały władzy, przez co buntowały się przeciwko woli Bożej. Do dzisiaj możemy zaobserwować, że anioły dzielą się na dobre i złe. Niektóre źródła mówią nam, że człowiek nie tylko posiada osobistego, dobrego anioła, ale również mniej przyjaznego, który działa na zasadzie „kusiciela”.  Św. Tomasz uważał, że upadły anioł praktycznie nie ma szansy na nawrócenie.

 

Rodzaje aniołów:

  1. Serafiny (Chór I) - biblijne istoty występujące w Starym Testamencie. Przebywają najbliżej Boga oraz emanują bardzo wysoką miłością. W odróżnieniu od zwykłych aniołów, posiadają po sześć skrzydeł.
  2. Cherubiny (Chór II) - znajdują się często bezpośrednio obok Boga, dysponując przy tym wielką wiedzą Bożą.
  3. Trony (Chór III) – czasem przybierają postać „koła”. Strzegą tronu Boga. Wykazują się wielkim posłuszeństwem i oddaniem.
  4. Panowania (Chór IV) – regulują anielskie obowiązki. Posiadają władzę nad ciałami niebieskimi.
  5. Moce lub Władze (Chór V) – pomagają w ochronie przed złymi siłami.
  6. Cnoty (Chór VI) – mają zdolność do czynienia cudów.
  7. Zwierzchność lub Księstwa (Chór VII) – sprawują kontrolę nad narodami i państwami.
  8. Archaniołowie (Chór VIII) – mają powierzone bardzo odpowiedzialne zadania. Dysponują niezwykłymi specjalnościami. Czasem są określani mianem naczelnika aniołów. Pomagają ludziom, jeżeli zostaną o to przez nich poproszeni.
  9. Aniołowie (Chór IX) – opiekują się ludźmi – czasem nawet tym, którzy nie prosili ich o pomoc.
Źródła:
- na podstawie Wikipedii i wiedzy własnej
- fot. sxc.hu / kslyesmith, Ayla87
Ocena: 4.82 6 (głosów: 21)
Autor: | Dodano: 15 Września 2012, godz. 7:55 | Odsłon (10669)
Dodaj komentarz »


Ostatnie komentarze

O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2023 - DobrySennik.pl