» Przejdź do Menu «

Bursztyn

BursztynBursztyn (inna nazwa: jantar) to kopalna żywica drzew iglastych z trzeciorzędu, minerał organiczny. Można na niego trafić głównie na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, jak również w Rosji (gdzie znajduje się ok. 90% zasobów bursztynu z całego świata). Posiada zwykle ciemno-żółtą barwę, przechodzącą w odcień brązu. Czasem posiada zatopione w sobie różne owady i szczątki roślin.

Bursztyn był również wykorzystywany w Egipcie – jego kawałki znajdowały się pod skórą mumii, które miały prawdopodobnie służyć, jako środek konserwujący przed ich rozkładem. Wiele lat temu, kupcy greccy, rzymscy  i egipscy wyruszali nad Morze Bałtyckie, aby móc nabyć polski bursztyn. W czasach współczesnych jest on dość często wykorzystywany w jubilerstwie, jako produkt ozdobny. Możemy wyróżnić blisko 60 rodzajów (gatunków) bursztynu. Największe okazy mogą ważyć nawet kilkanaście kilogramów.
 

Właściwości lecznicze
Rzadko wspomina się również o innych właściwościach bursztynu. W dawnych czasach sporządzano z niego liczne lekarstwa, które leczyły wiele chorób. Egipcjanie nazywali go „kamieniem życia i zdrowia”. Egipcjanki natomiast wierzyły w jego odmładzające właściwości.
Medycyna współczesna nie widzi żadnego większego potencjału w bursztynie, odrzucając go jako lek. Mimo wszystko, bursztyn emanuje ujemne jony, które korzystnie wpływają na ludzki organizm. Nalewka bursztynowa działa wspomagająco na zapalenie płuc i oskrzeli, bóle głowy, arytmię serca, niedomagania krążeniowe. Możemy się również spotkać na informacje mówiące, że bursztyn posiada właściwości przeciwnowotworowe. Poprawia ona samopoczucie i orzeźwia.

Według legend, bursztyn posiada również właściwości magiczne. Noszenie naszyjnika z bursztynem pomaga zabezpieczyć się przed wieloma chorobami, odstraszając przeziębienia i wzmacniając odporność organizmu – szczególnie wzmacniając tarczycę i choroby gardła. W medycynie ludowej, kadzidełka z dodatkiem bursztynu działały przeciwbakteryjnie.

bursztyn właściwości lecznicze

Źródła:
- fot. sxc.hu / Morrhigan
- fot. wikipedia.org
Ocena: 4 6 (głosów: 9)
Autor: | Dodano: 26 Września 2012, godz. 7:57 | Odsłon (9887)

Podobne artykuły z kategorii "Właściwości minerałów":

Najnowsze komentarze (1):
  • ~Ala (22 Października 2012, godz. 18:41)

    Energia bursztynu jest powszechnie używana w zwalczaniu przeziębień i stanów zapalnych organizmu. Wierzono, że jego działa on również antybakteryjnie.
Dodaj komentarz »


Ostatnie komentarze

O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2024 - DobrySennik.pl