» Przejdź do Menu «

Tymianek

TymianekInne nazwy rośliny brzmią tymianek pospolity, tymianek właściwy i tymian . Jest rośliną o działaniu leczniczym, ma silne działanie aromatyczne. Tymianek to roślina miododajna. W średniowieczu miód z tymianka, służył do jedzenia i leczenia. Kwitnie od maja do września.

Tymianek jest niską krzewinką osiągającą wysokość do 30 cm. Ma wyprostowane, silnie rozgałęzione łodygi i liliowo-różowe kwiatki.

Właściwości lecznice:

Działa grzybobójczo i bakteriobójczo. Pobudza organizm zarówno fizycznie jak i psychicznie. Warto wiedzieć, że działa przeciwko jadowi żmij. Jeżeli nas ugryzie, można stosować okłady z tymianku. Pomaga przy kaszlu, bólu gardła. Działa przeciwlękowo, pomaga zwalczyć strach i trwogę. To działanie odkryli już starożytni, stąd nazwa rośliny (thymon – odważny). Sproszkowany tymianek pomaga wzmacniać dziąsła przy parodontozie, można niem też czyścić zęby. Ma on właściwości ściągające, antyseptyczne, bakteriobójcze i czerwiobójcze. Można go kupić w aptekach Należy pamiętać , ze przy użyciu tymolu nie wolno używać oleju, ani pic alkoholu. Tymianek jest polecany przy braku sił, wyczerpaniu nerwowym, kokluszu, grzybicy dróg oddechowych, astmie, bezsenności, chorobach infekcyjnych, zapaleniu gardła i krtani, grypie, katarze, anginie, reumatyzmie, chorobach infekcyjnych, zapaleniu korzonków i pasożytach jelitowych ( glizda ludzka, owsiki ). Na użytek zewnętrzny stosuje się tymianek przy chorobach skórnych, artretyzmie, wypadaniu włosów, świerzbie, zapaleniu jamy ustnej, wszawicy, zapaleniu dziąseł, opuchliznach, guzach i zapaleniu migdałków. Tymianek zawiera silne olejki eteryczne, które leczą ponad 90 chorób. Głównym składnikiem olejków jest tymol.

Źródła:
- fot. wikipedia.org
Ocena: 4.1 6 (głosów: 30)
Autor: | Dodano: 15 Września 2012, godz. 10:36 | Odsłon (7328)

Podobne artykuły z kategorii "Medycyna naturalna":

Dodaj komentarz »


Ostatnie komentarze

O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2021 - DobrySennik.pl