Mniszek lekarski
Mniszek lekarski to pospolity chwast występująca w Europie , Azji i Ameryce Północnej. Ma różne nazwy lokalne np. dmuchawiec, wole oczy czy wilczy ząb. Rośnie na polach, w ogrodach, na pastwiskach i łąkach. Jest wieloletni. Koszyczki kwiatowe otwierają się w słoneczne dni, a zamykają na noc.
Bylina ma wysokość od 5 do 50 cm. Ma prosta i cienką łodygę. Powycinane liście wyrastają u nasady łodygi. W medycynie używa się korzenia , kwiatów i liści .
Właściwości lecznicze:
Mniszek jest bogatym źródłem beta-karotenu, ma działania moczopędne. ma właściwości odtruwające organizm. Ułatwia przepływ żółci więc jest byliną zalecaną osobom chorym na wątrobę. Korzystnie działa również w początkach cukrzycy. Roślina zawiera kwas foliowy, którego brak może powodować anemię złośliwą, nieuleczalną chorobę.
Podczas żółtaczki zakaźnej warto codziennie spożywać od 5 do 6 łodyg mniszka lekarskiego. Przy cukrzycy zaleca się do 10 listków dziennie. Taka kuracja powinna trwać od 2 do 3 tygodni.
Syrop z mniszka lekarskiego to wspaniała namiastka miodu. Syrop wzmacnia i bardzo dobrze smakuje. Aby go sporządzić potrzebujemy 200 kwiatów mniszka, które zalewamy 1/2 l zimnej wody. Gotujemy i zostawiamy na noc. Rano przecedzamy i dodajemy 0,5 kg cukru i 1-2 łyżki soku z cytryny. Całość gotować bez przykrycia. Syrop nie może być za rzadki, ani zbyt gesty.
- fot. wikipedia.org
- fot. sxc.hu / emoedgars
Podobne artykuły z kategorii "Medycyna naturalna":
Tajemnice
Popularne artykuły
Ostatnie komentarze
- Co się dzieje, kiedy umieramy? Dzień dobry czy jeszcze jesteś aktywna??...
- Czym jest ascendent? Brak ascendentu w rybach....
- Co się dzieje, kiedy umieramy? Czyli to oznacza, że możemy pozostać na ziemi i nawet nie być świadomi, że umarliśmy...?...