» Przejdź do Menu «

Aloes

AloesRoślina wieloletnia pochodząca z Afryki, która nie potrzebuje dużej ilości wody i nie znosi przymrozków. Nazwa aloes pochodzi od arabskiego słowa "alloeh", oznaczającego gorzką substancję. Od wielu lat znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej, przy leczeniu wielu dolegliwości i chorób.

Aloes nie ma łodygi. Jego liście mają kolor szarozielony, są mięsiste, zwężające się, o kolczastych brzegach. Ma również żółtek rurkowate kwiaty.

 

Właściwości lecznicze:

Aloina, barbaloina i aloeemodyna czyli najważniejsze składniki aloesu odpowiadają za jego przeczyszczające działanie, z czego ostatni składnik przeciwdziała białaczce. Można go używać zewnętrznie na blizny, uszkodzenia naskórka, nieżyt nosa, odmroziny, źle gojące się rany, oparzenia termiczne, ukłucia owadów i wypryski alergiczne lub ropne. Syrop z aloesu z dodatkiem żelaza jest środkiem krwiotwórczym. Nie należy stosować aloesu przy krwotokach, menstruacji, niepełnym skurczu serca, zaawansowanej ciąży, w okresie miesiączkowania, po operacji przewodu pokarmowego i nadciśnieniu. Żel aloesowy może obniżyć poziom cukru u chorych na cukrzycę, jest też składnikiem używanym w kosmetyce i produkcji zdrowej żywności. Jest środkiem rozwalniającym zalecanym przez lekarzy. Pomaga w chorobach np. zapaleniu kory mózgowej, uporczywych bólach głowy, nerwobólach, stanach zapalenia przewodu pokarmowego. Nie podawać dzieciom. Większe dawki aloesu mogą być niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Przy dużych dawkach występuje osłabienie, spowolnienie pulsu, obniżenie temperatury ciała. Nie powinno się stosować żelaza, jodu, mentolu, tymolu, fenolu jednocześnie z aloesem.

Źródła:
- fot. wikipedia.org
Ocena: 5.43 6 (głosów: 21)
Autor: | Dodano: 15 Września 2012, godz. 10:19 | Odsłon (4457)

Podobne artykuły z kategorii "Medycyna naturalna":

Dodaj komentarz »


Ostatnie komentarze

O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2024 - DobrySennik.pl