» Przejdź do Menu «

Sosna

SosnaKwitnie w maju przy czym po raz pierwszy zakwita gdy osiągnie wiek 30 lat. Występuje w całej Europie. Drzewo to osiąga wysokość do 40 metrów, a jego gałęzie rozrastają się na wielu poziomach. Pień sosny może osiągnąć grubość do 1 metra. Sosna posiada kulistą koronę przypominającą parasol. Drzewo to może mieć pokrój o kształcie od owalnego aż po trójkątny. W wyższych partiach drzewa kora przybiera odcień pomarańczowobrązowy, ku dołowi natomiast przechodzi w czarniawą.

Sosna posiada długie i dosyć cienkie igły osadzone na pędach. Najczęściej igły te są wygięte i mają kolor szarozielony. Kwiaty męski i żeńskie występują na tych samych osobnikach z tą różnicą ,że męskie mają postać kotek, a żeńskie są szyszeczkowate Wiek jaki może osiągać sosna to około 100 do 200 lat.

Nasiona sosen są bogate w magnez, potas,karoteny i witaminę E. W tradycyjnej medycynie chińskiej nasiona te są traktowane jako pokarmy słodkie i ciepłe które wzmacniają yin oraz działają pobudzająco na krążenie. Z igieł i pędów tworzone są wszelki herbatki, środki do inhalacji, maści oraz dodatki do kąpieli które mają działanie moczopędne , dezynfekujące oraz odprężające.

Według ludowych wierzeń sosna jest symbolem wzniecania ognia jak również drzewem ognia. W dawnych czasach wiórki z drzewa sosnowego i gałęzie służyły do oświetlania zamków oraz wędzarni w zagrodach chłopskich. Sosna słynie z korzystnego wpływu na płuca (wzmacnia je). Ponieważ jest to drzewo ognia w związku z tym umacnia ognistoelektryczną cząstkę energii życiowej u ludzi dodaje im więcej energii. Umacnia u nich radość życia i chęć działania. Uwalnia od negatywnych uczuć, blokad psychicznych oraz niweluje smutek i przygnębienie. Sosna zwiększa samoakceptację i siłę wewnętrzną Namagnetyzowana energią sosny woda do picia daje korzystne efekty przy przeziębieniach, kaszlu, astmie.

Źródła:
- F. Hageneder, "Magia drzew",
- M. Himmel, "Drzewa pomagają leczyć".
- fot. wikipedia.org
Ocena: 3.45 6 (głosów: 11)
Autor: | Dodano: 16 Września 2012, godz. 12:14 | Odsłon (3132)

Podobne artykuły z kategorii "Magia drzew":

Dodaj komentarz »


Ostatnie komentarze

O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2021 - DobrySennik.pl