» Przejdź do Menu «

Buk

BukKwitnie od kwietnia do maja i występuje w całej Europie. Drzewo to może osiągać nawet 40 metrów. Pień tego drzewa jest rozwidlony widełkowato oraz posiada dosyć wysoko osadzoną koronę. Kora buka ma kolor srebrzystobiały i jest gładka. Liście które są co roku zrzucane mają kształt jajowaty, a ich brzeg jest lekko pofałdowany. Męskie kwiatostany buka są zwisające, żeńskie natomiast drobne zazwyczaj występują po dwa obok siebie. Owocami są trójgraniaste orzeszki.

Jeżeli chcielibyśmy sprawdzić jego pokrój to również będzie miał formę jajowatą. Buki mogą osiągać wiek 100-300 lat. Przed epoką żelaza buk stanowił jedno z głównych źródeł pożywienia człowieka. Pączki liściowe i młode listki buka mogą być stosowane do sałatek oraz zup jako zdrowy dodatek. Orzeszki bukowe doskonale nadają się jako dodatki do ciast czy pieczywa. Również można sporządzać z nich napój. Dawniej w rejonach Alp owoce buka służyły do sporządzania oleju spożywczego gdyż w swoim składzie zawierają około 50 % substancji oleistych jak i ponad 20 % białek . Niewątpliwie są więc bogate w podstawowe składniki odżywcze


Według ludowych wierzeń, buk posiada magiczne siły płodzące i ma właściwości uzdrawiające gdyż ,, pożera energię i nie odda jej puki przy nim nie znajdzie ktoś kto będzie chciał ją przyjąć. Drzewo to przejmuje na siebie wszelkie choroby, włącznie z bólem głowy i migrenami. Dlatego też korzystnie działa na osoby uskarżające się na różne dolegliwości. Buk ma działanie chłodzące dlatego też leki które przyrządza się z kory z powodzeniem stosowano w zwalczaniu gorączki. W wodzie namagnetyzowanje energią buka można brać kąpiele które łagodzą dolegliwości o ostrym przebiegu takie jak stłuczenia, zapalenia czy różnego rodzaju obrzmienia. Energia buka ma właściwości oczyszczające chaotyczne myśli, wyzwala w nas sympatię ,tolerancję a także zwiększa pewność siebie. Dzięki niej umysł się rozjaśnia. Energia ta również wspiera pracę umysłową i duchową twórczość oraz sprzyja pozytywnemu myśleniu ,odganiając smutek i troskę. Picie namagnetyzowanej wody ma wpływ na jasność umysłu,a także pozytywnie działa na wątrobę i żółć.

Źródła:
- F. Hageneder, "Magia drzew",
- M. Himmel, "Drzewa pomagają leczyć".
- fot. wikipedia.org
Ocena: 4.8 6 (głosów: 10)
Autor: | Dodano: 16 Września 2012, godz. 12:10 | Odsłon (3255)

Podobne artykuły z kategorii "Magia drzew":

Dodaj komentarz »


Ostatnie komentarze

O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2021 - DobrySennik.pl