» Przejdź do Menu «

Brzoza

BrzozaKwitnie od kwietnia do maja i występuje w całej Europie. Jest drzewem które toleruje różne warunki glebowe, wymaga jednak dużej dostępności światła Drzewo to może osiągać nawet 25 metrów. Jego korona posiada długie zwisające gałęzie oraz białą korę która wraz z wiekiem jest pokrywana ciemnymi, poziomymi pęknięciami. Pęknięcia te tworzą na korze pionowe rysy.

Liście brzozy mają kształt trójkątny i są co roku zrzucane. Ze względu na delikatny pokrój i jasną korę brzozy należą do jednych z najatrakcyjniejszych drzew. Brzozy mogą rosnąć nawet do 150 lat. Według ludowych wierzeń, brzoza jest uważana za drzewo życia oraz drzewo odradzającej się przyrody.

Uzdrawiające działanie brzozy przejawia się w tym ,że jej promieniowanie wprawia pole energetyczne człowieka w ruch. Ma również działanie orzeźwiające jak również usuwa niepokój , apatię, depresję i działa uspokajająco. Brzoza pozytywnie działa  na organizm. Dzięki uzdrawiającej energii brzozy usunięte zostają wszelkie blokady z ciała i duszy człowieka. Energia brzozy łagodzi oraz leczy różnego rodzaju choroby i dolegliwości skóry,a przy zastosowaniu dodatkowo masażu może leczyć artretyzm, podagrę i reumatyzm. Działa regulująco na gospodarkę płynów organicznych, pobudza funkcję nerek, pęcherza oraz skóry. Korzystnie wpływa na wysoki poziom cholesterolu jak i nadwagę. Witki brzozowe bardzo często używane są w łaźniach i saunach do „chłostania” ciała które ma za zadanie pobudzić krążenie, co za tym idzie także ukrwienie skóry. Napar z młodych liści brzozowych i pąków liściowych działa pobudzająco na funkcję pęcherzyka żółciowego , nerek i wątroby. Można go pić wiosną przez okres trzech tygodni w celu „odtrucia”  organizmu. Świerzy sok brzozowy ma działanie wzmacniające i regulujące przemianę materii

Źródła:
- F. Hageneder, "Magia drzew",
- M. Himmel, "Drzewa pomagają leczyć".
- fot. sxc.hu / GretheB
Ocena: 4 6 (głosów: 14)
Autor: | Dodano: 16 Września 2012, godz. 12:00 | Odsłon (4084)

Podobne artykuły z kategorii "Magia drzew":

Najnowsze komentarze (1):
  • ~ewa (23 Września 2013, godz. 12:57)

    Bardzo lubię brzozy. W miejscu gdzie mieszkam rośnie mały gaik brzozowy, bardzo lubię chodzić tam z moim psem na spacer, lubię tam przebywać. To miejsce uspokaja mnie, lubię przytulać się do brzóz, jestem wtedy wyciszona.
Dodaj komentarz »


Ostatnie komentarze

O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2021 - DobrySennik.pl