» Przejdź do Menu «
DobrySennik.pl » Tajemnice » Czakry » Czakra pierwsza - podstawy

Czakra pierwsza - podstawy

Czakra pierwsza - podstawyPierwsza czakra (Muladhara) charakteryzuje się czerwoną barwą i jest umiejscowiona u podstawy kręgosłupa wśród mężczyzn, a u kobiet między jajnikami i nazywa się korzeniem. Odpowiada za kontakt fizyczny z ziemią. Nazwa ta wskazuje na powiązanie człowieka z ziemią jak i jego własnym ciałem.

Czakra pierwsza (nazywana czasem czakrą korzenną, podstawy lub Muladhara) związana jest głównie z przetrwaniem i walką o byt. Można powiedzieć ,że działa ona zgodnie z prawem dżungli według którego ''przetrwać może tylko najsilniejszy''. Ukierunkowana jest na podstawowe potrzeby takie jak np. jedzenie, bezpieczeństwo,dom; które są nam nie zbędne by przeżyć. Zaspokaja zatem nasze potrzeby fizyczne jak i potrzeby związane z bezpieczeństwem. Czakra ta jest również bardzo silnie związana z instynktem. Ważną rolę spełnia tutaj instynkt seksualny dzięki któremu możliwe jest rozmnażanie i tym samym przetrwaniem danego gatunku. Pomaga również w utrzymaniu układu odpornościowego na wysokim poziomie. Odzwierciedla również naszą psychiczną i fizyczną siłę.
 

czakra pierwsza - korzennaJeśli energia w pierwszej czakrze jest w równowadze czujemy się bezpieczni. Nie boimy się. Nie odczuwamy lęku , że coś nam zostanie odebrane. Panuje w nas bezpieczeństwo fizyczne. Odczuwamy pewność swojego istnienia i wszystkiego co jest z nami związane. Dlatego też powinniśmy mieszkać w miejscu w którym czujemy się dobrze i jesteśmy szczęśliwi. Tylko wtedy , gdy przebywamy w miejscu dającym nam bezpieczeństwo ,energia będzie mogła swobodnie przez nas przepływać jak również łatwo będziemy mogli ją pobierać. Warto tutaj wspomnieć o tym ,że zwierzęta nie bez powodu wybierają sobie najodpowiedniejsze dla nich miejsce do życia. Po prostu, żyjąc w nieodpowiednim miejscu nie byłyby w stanie przetrwać. Tak tez jest z nami. Jedni ludzie dobrze czują się na wsi, przebywając blisko z naturą , drudzy natomiast będą preferować miejską dżunglę i życie w pośpiechu. Ważne zatem by odnaleźć swoje miejsce na ziemi, gdyż tylko wtedy pierwsza czakra będzie zrównoważona.

Harmonijne działanie pierwszej czakry może korzystnie działać na dążenie do życiowych celów, dając nam energię i chęć do odważnych działań. Pierwsza czakra pomaga również dostroić nasze ciało do energii naszej planety.

 

Jak objawia się brak równowagi w pierwszej czakrze?

Przede wszystkim poczucie zagrożenia, brak środków finansowych na podstawowe potrzeby i lęk związany z przetrwaniem, będą wskazywały na nieprawidłową pracę pierwszej czakry.
Powinniśmy zrozumieć co tak naprawdę jest dla nas ważne i co powoduje ,że czujemy się bezpieczni. Czasami bowiem pragniemy mieć czegoś więcej mimo iż posiadamy już dostateczną ilość. Bierzemy udział w tak zwanym wyścigu szczurów. Dążymy do tego by coraz więcej posiadać i tym samym ciągle czujemy się niezadowoleni i zagrożeni. Jeśli więc ciągle jesteśmy niezadowoleni z naszej sfery materialnej oznacza to brak równowagi w czakrze. Bardzo ważne jest aby na tym poziomie wypracować równowagę gdyż tylko wtedy energia będzie swobodnie przemieszczać się do wyższych ośrodków.
Pamiętajmy ,że wszystko o nas spotyka w życiu zewnętrznym jest odbiciem naszego wewnętrznego życia. Tak więc brak harmonii i równowagi wewnętrznej będzie skutkowało powstawaniem różnych sytuacji potwierdzających naszą dysharmonię.
Zmieniając swoje nastawienie i dbając o spokój wewnętrzny będziemy mogli przyciągać do siebie sytuacje potwierdzające naszą wewnętrzną harmonię.

 

Co zrobić by wprowadzić stan harmonii do pierwszej czakry?

Aby pobudzić działanie pierwszej czakry i przywrócić w niej równowagę wystarczy od czasu do czasu zmienić na chwilę swoje otoczenie. Pooddychać innym powietrzem, wyjść na spacer i pobyć trochę sama na sam z przyrodą. Rozejrzeć się na otaczające nas życie. Pamiętajmy,że ta sama energia która nas stworzyła , stworzyła również cały świat z którego możemy ja czerpać. Dostrzeżmy zatem piękno otaczającego nas świata który ma tak wiele do zaoferowania.

Pomocna może być również specjalna afirmacja:

„Żyję w bezpiecznym świecie. Czuję się bezpieczna/y. Doskonale władam moim sprawnym ciałem, pielęgnując i harmonizując pierwszą moją czakrę”.

Do pobudzenia pierwszej czakry korzystna będzie także wizualizacja koloru czerwonego lub noszenie ubrań w tym kolorze. W utrzymaniu równowagi tej czakry sprawdzają się kamienie takie jak: jaspis, granat, rubin czy obsydian . Warto również zainteresować się jogą i medytacjami,gdyż regularne praktykowanie ćwiczeń pomoże nam w osiągnięciu wewnętrznego spokoju. Szczególnie przydatna będzie w tym celu pozycja drzewa , ale również inne asany będą niosły duże korzyści. Pamiętajmy ,że wszelkie leki i poczucie braku bezpieczeństwa to tylko ostrzeżenia mające zaalarmować nam ,że należy coś zmienić w życiu. Zaufajmy energii która jest w nas i dzięki której możemy odczuwać radość z życia.

Źródła:
- "Czakry od podstaw" D.Pond
- "Kurs parapsychologiczny" J.Friedlander, G.Hemsher
- Wikipedia.org (w tym zdjęcie czakry)
- Wiedza własna
Ocena: 3.33 6 (głosów: 12)
Autor: | Dodano: 1 Września 2013, godz. 15:34 | Odsłon (9940)
Najnowsze komentarze (5):
 • ~gość (6 Października 2013, godz. 12:11)

  A co zrobić jeśli się czakrę podstawy ma zamkniętą i nie znosi koloru czerwonego?
   
 • ~wylasia (27 Września 2013, godz. 12:22)

  Witam, spodobał mi się artykuł o czakrach i ... Proszę o następne. Jakoś tak zbiegło się w czasie, że wrzesień jest moim pierwszym miesiącem w pierwszym roku, a czakra podstawy jest do przerobienia. Dlatego czekam z zainteresowaniem na następne czakry.
  Pozdrawiam;)))
   
 • ~admin (5 Września 2013, godz. 21:53)

  Bardzo się cieszę, że portal mógł komuś pomóc :)
 • ~karolina (5 Września 2013, godz. 20:02)

  Dziękuję autorom Salonu Tajemnic - dzięki Państwu potrafiłam łatwiej przejść trudne życiowe chwile, zresztą tak jest nadal, mądre słowa dodają otuchy a przytoczone prawdy i wskazówki życiowe są bezcenne. Dzięki wielkie.
 • ~gosia (2 Września 2013, godz. 17:10)

  Uwielbiam salon tajemnic. Gdy czuję pewnego rodzaju brak i pustkę w sobie, to gdy zaglądam tutaj i czytam treści tu zawarte, czuję pomoc, przypomnienie w postaci ciepłego słowa. Bardzo dziękuję autorom.
Dodaj komentarz »


Ostatnie komentarze

O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2022 - DobrySennik.pl