» Przejdź do Menu «
DobrySennik.pl » Tajemnice » Ciekawostki » Dawne wierzenia związane ze Świętem Wszystkich Świętych oraz Świętem Zmarłych

Dawne wierzenia związane ze Świętem Wszystkich Świętych oraz Świętem Zmarłych

Dawne wierzenia związane ze Świętem Wszystkich Świętych oraz Świętem ZmarłychŚwięto Wszystkich Świętych (1.11) oraz Dzień Zaduszny (2.11), to dni, w których wszyscy tłumnie przybywają na cmentarze, by odwiedzić groby swoich najbliższych. To czas refleksji i zadumy. Dawniej z tymi świętami wiązały się różne zwyczaje, których dzisiaj się już raczej nie praktykuje.

Tak było dawniej...

Wierzono, że w noc po Wszystkich Świętych dusze zmarłych miały wychodzić z grobów i udać się do kościoła na mszę, którą miał odprawiać zmarły ksiądz.

Dusze zmarłych miały również nawiedzać domy swoich bliskich. Dlatego też ich rodziny zostawiały na noc otwarte furtki i drzwi.

Często również na „zmarłych gości” miało czekać jedzenie, aby mogli się posilić.

Wedle zwyczaju w wierze prawosławnej, w dzień przed Wszystkimi Świętymi pieczono chleb oraz przygotowywano różne potrawy takie jak: pierogi, kutię, soczewicę. Jedzenie to stawiano na stole razem z wódką. W nocy przychodzące dusze mogły się więc najeść i napić. W ciągu dnia natomiast zanoszono te potrawy na cmentarz i składano je na grobach, na które symboliczne wylewano kilka kropel wódki.

We Wszystkich Świętych rozdawano jedzenie oraz jałmużnę pobożnym pielgrzymom, którzy żyli głównie z ofiar kościoła oraz z tego, co dostali od innych ludzi. W zamian za otrzymaną ofiarę mieli oni modlić się za zmarłych z rodzin darczyńców.

Wierzono, że ich modlitwa ma dużą moc i na pewno zostanie wysłuchana. Pielgrzymi, za każdą duszę, za którą mieli się modlić, przeważnie otrzymywali chleb i pieniądze.

W pobliżu cmentarzy rozpalano ogniska, przy których dusze miały się ogrzewać. Ogień ten miał równocześnie chronić ludzi przed złymi duchami.

Choć obecnie dawne zwyczaje i wierzenia związane ze zmarłymi odchodzą w niepamięć, to intencja tego święta jest ciągle taka sama. Liczy się pamięć o najbliższych…

 

                                                  Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą.

                                                    ks. Jan Twardowski

Ocena: 0 (głosów: 0)
Autor: | Dodano: 20 Października 2022, godz. 10:58 | Odsłon (77)
Dodaj komentarz »


Ostatnie komentarze

O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2022 - DobrySennik.pl