» Przejdź do Menu «
DobrySennik.pl » Sennik » Artykuły o snach » Po co nam sen?

Po co nam sen?

Po co nam sen?Sen pozwala zregenerować siłę zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Natomiast wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest długość snu dla zdrowia. Ponadto zdrowy sen jest niezwykle ważny dla ochrony naszego układu nerwowego. Podczas snu nasz organizm regeneruje się, odpoczywają wszystkie mięśnie, oddychamy wolniej, praca serca jest spokojniejsza.

Zbyt mała ilość snu w ciągu nocy sprawia, że ciężko nam prawidłowo funkcjonować w życiu codziennym. Po nieprzespanej nocy spada koncentracja, czujemy się rozdrażnieni i oczywiście senni.
 
Zapotrzebowanie na sen jest sprawą bardzo indywidualną. Optymalny czas snu to 8 godzin na dobę. Dobrze byłoby tego przestrzegać. Wiadomo jednak, że czasami może być to trudne do osiągnięcia. Zwłaszcza jeśli pracujemy do późna, a rano musimy wcześnie wstawać. Chociaż dowiedziono, że osoby o wątłej posturze lub słabym układem nerwowym, a także dzieci potrzebują powyżej 7 - 8 godzin snu na dobę. Z reguły również praca fizyczna powoduje, że organizm potrzebuje więcej snu, żeby się zregenerować, niż po pracy umysłowej. Zawsze jednak znajdą się wyjątki, potrzebujące więcej lub mniej czasu na sen, niż wskazywałyby na to statystyki.
 
Jeśli w ciągu dnia ogarnie Cię senność, warto uciąć sobie krótką drzemkę. Taki półgodzinny, czy godzinny odpoczynek od razu doda siły i energii. Będzie również idealnym odpoczynkiem dla mięśni.
 
Na brak snu często cierpią osoby chore na cukrzycę oraz na choroby serca. Również zaburzenia snu oraz bezsenność mogą dotykać osoby, które mają zaburzoną pracę tarczycy – przeważnie niedoczynność.
 

Co, jeśli mamy problemy ze snem?

 
Wystarczy jedna zarwana noc, by uzmysłowić sobie, że niedobór snu sprawia, iż trudniej jest normalnie funkcjonować. Tak naprawdę jedna nieprzespana noc nie jest dla nas groźna, ale powtarzające się stany niedosypiania mogą poważnie zaszkodzić naszemu organizmowi.
 
Co wtedy, gdy nie możemy zasnąć pomimo tego, że czujemy się bardzo zmęczeni? Przyczyn bezsenności jest wiele. Tego problemu nie należy bagatelizować, ponieważ takie chroniczne niewyspanie się znacznie obniża pracę układu immunologicznego. Ponadto człowiek, który jest niewyspany, ma trudności z koncentracją, łatwo można go wyprowadzić z równowagi i jest rozdrażniony. Bezsenność to nie tylko kłopoty z zasypianiem. Także przedwczesne wybudzanie się może świadczyć, o cierpieniu na bezsenność. Możemy również do niej zaliczyć sytuacje, kiedy to wybudzamy się w środku nocy i nie możemy powtórnie zasnąć. Kiedy staje się to dość uciążliwym problemem, warto skonsultować się z lekarzem, który w razie konieczności przepisze odpowiednie środki nasenne.
 

Na zdrowy sen

 
Aby poprawić jakość snu i być wypoczętym po przebudzeniu warto przestrzegać kilku zasad. Przed pójściem spać należy powstrzymać się od przeglądania telefonu komórkowego, czy oglądania telewizji. Nadmierna ekspozycja na niebieskie światło ekranów telewizorów, laptopów oprócz tego, że męczy oczy, to również zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych. Zaleca się, aby przynajmniej 2 godziny przed snem zaniechać tej czynności. Pozytywny wpływ na sen będzie miała również odpowiednia dieta. Przy problemach z zasypianiem niewskazane są produkty zawierające alkohol, a także sery pleśniowe i żółte oraz mocna czarna herbata i czekolada. Na bezsenność wynikającą ze stresu i ogólnego rozdrażnienia pomogą herbatki ziołowe np. z melisy, rumianku czy szyszek chmielu. Melisa ma działanie uspokajające, regeneruje układ nerwowy. Szyszki chmielu łagodzą nerwowość, stany niepokoju, ułatwiają zasypianie.
 
Lekki posiłek przed snem, porządnie wywietrzona sypialnia, spacer, wygodny materac - również powinny nam pomóc w szybkim zaśnięciu. Dobrze jest również kłaść się spać o stałej porze. Organizm wówczas w naturalny sposób zapamięta porę snu i sam, gdy nadejdzie czas, będzie się go domagał. Poza tym każda aktywność fizyczna jest również wskazana. Jeśli trochę zmęczymy się w ciągu dnia, lepiej będzie nam się spało. Długi i spokojny sen to gwarancja dobrego samopoczucia, zdrowia i promiennego wyglądu.
Źródła:
Fot. https://pixabay.com/pl/users/cuncon-3452518/
Ocena: 0 (głosów: 0)
Autor: | Dodano: 6 Kwietnia 2023, godz. 12:36 | Odsłon (386)
Dodaj komentarz »


Znajdź symbol w senniku

System interpretacji snów

Ostatnie komentarze

  • Dom Witam! Często śni mi się dom, zazwyczaj kupuje go okazyjnie czy dostaje. Prawie zawsze dom ten po...
  • Łzy Śniły mi się pliki banknotów, nie potrafię określić liczby, ale dużo. W tym samym śnie znaj...
  • Ryba Śniło mi się, że w samochodzie byli ludzie otruci przez rybki srebrne i proszące o pomoc...
O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2023 - DobrySennik.pl