» Przejdź do Menu «
DobrySennik.pl » Sennik » Artykuły o snach » Nocne koszmary - jak sobie radzić z nieprzyjemnymi snami?

Nocne koszmary - jak sobie radzić z nieprzyjemnymi snami?

Nocne koszmary - jak sobie radzić z nieprzyjemnymi snami?Koszmary senne są najmniej lubianą częścią snu. Podczas tego typu marzeń sennych przeżywamy same negatywne emocje. Najczęściej jest to strach, lęk, bezradność. Czasami zdarza się również paraliż senny. I choć w przypadku miłych snów chcemy, żeby trwały one jak najdłużej, tak wolelibyśmy, żeby koszmar zakończył się dość szybko. Często wydaje nam się, jakby rzeczywiście zły sen trwał bardzo krótko, gdyż zdarza się, że gwałtownie możemy się z niego wybudzić. Bywa, że nawet z krzykiem. Niemniej jednak możemy spojrzeć na koszmary senne, jako stan, który daje nam możliwość zrozumienia siebie. Często bowiem te koszmary mogą dotyczyć głębokiej urazy z przeszłości lub wynikać z zatajonych lęków i dawnych obawy.

Czy każdy miewa koszmary ?

Koszmary dotykają niemal każdego, bez względu na wiek, czy stan zdrowia. Choć osoby, którym szczególnie często śnią się koszmary, mogą być rzeczywiście w słabszej formie psychicznej i emocjonalnej niż przeciętny człowiek. Każdy z nas, kto doświadcza koszaru sennego, przeżywa i odbiera go w sposób indywidualny. Jedni zbudzą się zalani zimnym potem i będą rozpamiętywać przez dalszą część dnia, to jakie potworne sceny działy się podczas ich snu. Druga grupa ludzi z kolei może podejść w zupełnie inny sposób i uznać, że to był zły sen i na spokojnie przejdzie nad tym do porządku dziennego. Koszmary dotykają więc mężczyzn, kobiety oraz dzieci. Z badań wynika jednak, że kobiety częściej przyznają się do koszmarów sennych niż mężczyźni.

Zły sen, czy zły znak?

W zależności od kraju niektórzy traktują senne koszmary jako złe sny, co w innych kulturach może być interpretowane jako zły znak – zwiastun jakiegoś nieprzyjemnego zdarzenia, które może wydarzyć się w przyszłości.

Jak postrzegano kiedyś koszmary?

Dawniej wierzono, że za koszmary odpowiadają złe duchy, które nawiedzają śniacego podczas jego snu. Później wysnuto teorię, że koszmary mogą być wynikiem różnych czynników fizjologicznych. Teoretyzowano, że spanie z pełnym żołądkiem ogranicza przepływ krwi przez serce i płuca, co miało wywołać podczas snu owe koszmary. Kolejna teoria mówiła, że niestawiony pokarm powoduje podrażnienie, czego wynikiem jest reakcja systemu nerwowego w postaci złego snu. Inna teoria głosiła, że spanie na plecach powoduje gorsze krążenie krwi. Człowiek musi więc wybudzić się, aby zmienić pozycję do snu i poprawić tym samym krążenie. Dzięki temu więc, że śni mu się koszmar, wybudzenie jest gwarantowane.

Czynniki fizyczne, a jakość snów

Ile by nie było teorii na temat snów, trzeba jednak przyznać rację, że różne czynniki fizyczne, rzeczywiście mogą wypływać na powstawanie koszmarów sennych. Udowodniono, że działanie niektórych leków na nadciśnienie, czy choroby Parkinsona powodują u osób je przyjmujących koszmary. Również osoby o słabszym zdrowiu fizycznym, jeśli np. mają gorączkę, wówczas częściej doświadczają koszmarów sennych.

Dziecięce koszmary

Koszmary u dzieci są zazwyczaj wynikiem wczesnych stanów lękowych, które mogą być spowodowane jakimiś obawami dziecka przed tym, co nieznane. Dziecięce lęki w przełożeniu na koszmary senne mogą powodować powstawanie snów, w których są one bite lub muszą przed kimś / czymś uciekać. W ich koszmarach przeważnie pojawiają się potwory lub zwierzęta. Koszmar dla małego dziecka jest o tyle trudnym przeżyciem, że nie potrafi ono jeszcze przekazać rodzicom, z czym tak naprawdę miało styczność. Małe dzieci często nie wiedzą, czym są koszmary i że nie należy się ich bać.

Koszmary u osób dorosłych

Koszmary u osób dorosłych przeważnie są reakcją na różne stresowe sytuacje, z którymi muszą mierzyć się w życiu codziennym. Zwłaszcza jeśli jesteśmy w trudnym okresie życia oraz pod wpływem silnego niepokoju i lęku, w koszmarach możemy doświadczać tych samych negatywnych emocji co w życiu. Gdy natomiast emocje te mijają i zaczynamy czuć się bezpiecznie, koszmary przestają nas nawiedzać we śnie.

Koszmary nie takie straszne

Koszmary senne są intensywnymi i nieprzyjemnymi doświadczeniami, które mogą nas spotykać podczas snu. Choć często są one pełne strachu, lęku i zagrożenia oraz mogą prowadzić do silnych emocji, to tak naprawdę nie powinniśmy się ich bać. Koszmary senne mogą mieć różne przyczyny, takie jak stres, traumy, nieprawidłowości snu lub niektóre leki. Warto przyjrzeć się swoim odczuciom i emocjom, jakie towarzyszyły nam w czasie koszmaru. Być może są to dawne lęki, nad którymi należałoby popracować.

Źródła:
fot. pixabay.com
Ocena: 6 6 (głosów: 1)
Autor: | Dodano: 13 Lipca 2023, godz. 18:04 | Odsłon (361)

Podobne artykuły z kategorii "Artykuły o snach":

Dodaj komentarz »


Znajdź symbol w senniku

System interpretacji snów

Ostatnie komentarze

  • Dom Witam! Często śni mi się dom, zazwyczaj kupuje go okazyjnie czy dostaje. Prawie zawsze dom ten po...
  • Łzy Śniły mi się pliki banknotów, nie potrafię określić liczby, ale dużo. W tym samym śnie znaj...
  • Ryba Śniło mi się, że w samochodzie byli ludzie otruci przez rybki srebrne i proszące o pomoc...
O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2023 - DobrySennik.pl