Koszmary senne
Dotyczą każdej grupy wiekowej, nie wybierają płci ani pochodzenia, obojętny jest im status społeczny, wygląd oraz zasobność konta. Choć przyczyna dla której nas nawiedzają oraz same lęki bywają różne, mają zawsze jedną wspólną cechę - budzą przerażenie.
Jedni, budząc się z krzykiem w nocy łykają proszki uspokajające, inni stosują techniki relaksacyjne, wieszają łapacze snów, jeszcze inni zdają się na modlitwę i pomoc sił wyższych. Czy naprawdę koszmar senny jest zjawiskiem aż tak niepożądanym?
W wielu kulturach koszmar senny uznawany był niegdyś za doznanie zesłane przez złe duchy.
Przełomem w postrzeganiu koszmaru były prace Freuda oraz Junga. Ten pierwszy początkowo uważał, że pojawiają się one u osób, które zepchnęły jakieś marzenia (pragnienia) w podświadomość i one w trakcie snu przenikają do marzeń sennych objawiając się powracającym koszmarem.
Jung pracując ze swoimi pacjentami zauważył że koszmary najczęściej dotyczą osób, które pozostają w długotrwałym stresie.
Obecnie uważa się powszechnie że na powstawianie
koszmarów sennych wpływ mają takie czynniki jak:
- stres,
- depresja,
- przyjmowanie niektórych leków,
- używki,
- choroby,
- przebyte traumy,
- niedomknięte sprawy
Czasem może powodować je dieta, zbyt późne spożywanie kolacji, czy też jedzenie ciężkostrawnych pokarmów na noc.
Również miejsce do spania jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na komfort snu. Pomieszczenia niewietrzone, bałagan, kurz, czy samo złe ustawienie łóżka powoduje dyskomfort i może mieć wpływ na niemiłe doznania senne.
Czy należy się bać koszmarów ?
Kiedy ciało udaje się na spoczynek, nasz umysł nie robi sobie wolnego. Pracuje intensywnie nad sortowaniem informacji jakie dotarły do niego w trakcie dnia. Kiedy nasze świadome ja zostaje wyłączone, do głosu może dojść nieświadoma część nas samych. Wszytko to, co wyparliśmy do podświadomości teraz może zostać przywołane. Podświadomość w swoim języku zaczyna nam opowiadać o tym co dzieje się w naszej duszy.
Podświadomość jest trochę jak małe dziecko - używa najprostszego z języków, języka symboli.
Jeżeli więc po raz kolejny spadamy z wysokości, ktoś nas ściga, a my nie możemy uciekać, czy toniemy i nikt nie jest w stanie nam pomóc, to znak że nasze nieświadome ja chce nam powiedzieć o czymś istotnym.
Zamiast więc w przerażeniu oczekiwać na kolejną noc, warto zacząć zapisywać swoje złe sny. Z ich treści można wiele wywnioskować i podjąć pracę w kierunku naprawy swojego życia.
Sytuacje, które najbardziej nas przerażają we śnie:
Katastrofa.
"Śnił mi się koniec świata. Wszędzie była lawa, ziemia pękała i z tych szczelin także wydobywał się ogień. Starałam się ostrzec ludzi, że muszą uciekać, ale nie wszyscy mnie słyszeli. Obudziłam się przerażona i oblana zimnym potem."
To typowy koszmar katastroficzny. Komu przytrafiają się tego typu złe sny?
Zarówno żywioły jak i pogoda, to zjawiska nad którymi nie mamy kontroli. Mogą pojawić się w snach osób, które czuja się bezradne wobec jakiejś sprawy w ich życiu. Takie sny często pojawiają się u dzieci, które mają niewielki wpływ na swoje życie i nie są samodzielne. Z biegiem czasu mijają, wraz z nabieraniem przez nie samodzielności.
Zmarli
Sny dotyczące zmarłych niedawno osób, są naturalną następstwem żałoby. Jeżeli jednak zmarli śnią się nadal mimo upływu czasu, a sny z ich udziałem są naprawdę złe, może to być oznaką jakiegoś dręczącego nas poczucia winy wobec osoby która odeszła. Czasem sny takie pojawiają się u osób ciężko, lub nieuleczalnie chorych oraz ich bliskich i są następstwem oswajania się ze śmiercią.
Niepojawienie się na ważnym wydarzeniu
Ten tym koszmaru pojawia się u osób które w życiu codziennych mają niską samoocenę i obawiają się, że nie sprostają oczekiwaniom otoczenia.
Nagość
To ten sam typ obrazu sennego jak oddawanie moczu w miejscu publicznym. Może pozornie wydawać się błahym lub nawet śmiesznym symbolem, lecz świadczy o głębokich problemach z samooceną i potrzebie kontrolowania swojego wizerunku. Odpowiedzialny za ich pojawianie się jest lęk przed obnażeniem niedoskonałości (najczęściej wyimaginowanych), wad oraz kompromitacja przed otoczeniem.
Utrata zębów
Taki sen często uznawany jest za zapowiedź nieszczęść, lub choroby. Rzeczywiście, może się pojawiać w snach osób u których choroba jeszcze się nie ujawniła, lecz również często związany bywa z lękami dotyczącymi oceny otoczenia wobec osoby śniącej.
Rany, kontuzje, urazy
Bardzo często świadczą o kiepskiej kondycji psychicznej osoby u której się pojawiają i mają związek z odpornością psychiczną, długotrwałym stresem, walką jaką prowadzą w życiu codziennym.
Spadanie
Spadanie z wysokości prześladujące nas we śnie świadczyć może o utracie stabilizacji, pozycji czy obawie o dalszy los.
Uwięzienie
Jeżeli powracający koszmar dotyczy naszej niewoli, uwięzienia, ograniczenia wolności, świadczyć to może o tym że coś nas blokuje, jesteśmy ograniczeni okolicznościami, związkiem, pracą, czy tez innymi czynnikami.
Jeszcze innym koszmarem z jakim spotykają się ludzie najczęściej niedosypiający lub śpiący nieregularnie to tzw. paraliż przy-senny.
Może ktoś z was doświadczył kiedyś niemiłego przebudzenia, kiedy to wiemy już że nie śnimy, ale nie możemy się poruszyć, leżymy więc tak bezradni uwięzieni we własnym bezwładnym ciele i czekający z przerażeniem na to co się stanie? To niemiłe zjawisko to właśnie paraliż senny. W brew pozorom można sobie z nim poradzić, ale o tym w jaki sposób, to już oddzielna historia.
- fot. pixabay.com
Podobne artykuły z kategorii "Artykuły o snach":
~Pewna dziewczyna z innego świata (14 Grudnia 2020, godz. 10:42)
Ciekawe...
Znajdź symbol w senniku
O snach
Ostatnio zinterpretowane sny
Ostatnie komentarze
- Klucz Wynajmowałam pokój na wakacje. Po spakowaniu chciałam oddać klucz właścicielce, ale nie mogła...
- Grzyby Witam, śniło mi się, że leżę w lesie przy drzewie, jest słoneczny dzień, a obok mnie trufle ...
- Przechodzenie przez rzekę. Opowiem swój dzisiejszy sen - szłam z moja siostrą przez ogromną rzekę, która nie była głę...