» Przejdź do Menu «
DobrySennik.pl » Sennik » Artykuły o snach » Jak zapamiętać swoje sny?

Jak zapamiętać swoje sny?

Jak zapamiętać swoje sny?Wielokrotnie zdarza się, że mamy piękne i zachwycające sny, jednak tuż po przebudzeniu często zapominamy o czym śniliśmy, bądź pamiętamy tylko po części nasz sen. W tym artykule poznasz ciekawe techniki, które pomogą Ci w zapamiętywaniu snów.

Wiesz już że sny to potężne narzędzie pracy ze swoimi lękami, ścieżka do poznania samego siebie, pracy nad sobą i swoim rozwojem. Co jednak jeżeli nie pamiętasz swoich snów?

"Bardzo chciałabym pracować ze swoimi snami, ale jak mam to zrobić skoro nic mi się nie śni???"
Tak naprawdę nie ma osób którym nic by się nie śniło. Śnimy co noc wszyscy, jednak nie wszyscy te sny pamiętamy po przebudzeniu.

Wiadomym jest że osoby pamiętające swoje sny mają znacznie lżejszy sen i o wiele łatwiej się wybudzają w nocy.
Czy można nauczyć się zapamiętywania snów?
W większości wypadków jest to możliwe.

Oto pięć najciekawszych metod dzięki którym i ty będziesz mógł cieszyć się pracą ze swoimi marzeniami sennymi:

medytacja snu 1. Medytacja
Dzięki medytacji klasycznej możemy odciąć się od zewnętrznych bodźców, skupiając się na swoim wnętrzu. W przypadku tej medytacji, działane będzie nieco inne.

Jeżeli wrażliwość na dźwięki oraz bodźce z otoczenia wywołuje skłonność do nocnych przebudzeń, warto sobie taką wrażliwość wyrobić.
W medytacji klasycznej skupiamy się na swoim wnętrzu, odcinając się od bodźców zewnętrznym. Tu będziemy działać zupełnie odwrotnie.
Po zrelaksowaniu się w wygodnej pozycji, skupiamy się na wszystkich bodźcach docierającym do nas ze świata zewnętrznego. Studiujemy każdy szelest, ruch, drganie powietrza, czy migotanie światła docierające do nas przez przymknięte powieki.
Możemy spróbować tej techniki tuż przed zaśnięciem, mamy wtedy znacznie większe prawdopodobieństwo zapamiętania obrazu sennego.

Stosując powyższą technikę, możemy otrzymać mały bonus w postaci świadomego snu, jednak nie jest ona łatwa o czym przekonają się chętni do przetestowania.
 
Według badań Perrine Ruby (francuskiej neurobiolog) za zapamiętywanie snów odpowiadają dwa ośrodki mózgu. Są to; prawy styk skroniowo-ciemieniowy (TPJ temporo-parietal junction) oraz środkowa kora przed-czołowa.
Pierwszy obszar uaktywnia się najsilniej w związku z decydowaniem o czynach i myśli o konsekwencjach tych czynów. Środkowa kora przed-czołowa zaś jest związana z naszymi reakcjami na stres i uczestniczy w wygaszaniu wspomnień lękowych.


Jednym z celów medytacji jest własnie praca ze swoimi lękami, to zaś wpływa na aktywność wyżej wymienionych ośrodków mózgowych, co za tym idzie ma duży wpływ na nasz sen i jego zapamiętywanie.
Badania nad funkcjonowaniem mózgu u osób medytujących wykazały ze największy wpływ na obszary wyżej wymienione (czyli te związane ze śnieniem i zapamiętywaniem snów) ma buddyjska medytacja Vipassana.
Potwierdzają to osoby praktykujące ten rodzaj medytacji.


"Od czasu gdy zaczęłam praktykę śnią mi bardzo wyraziste sny, często koszmary."
"To zaledwie miesiąc medytacji a już widzę zmiany, szczególnie sny są inne, spokojniejsze i bardziej intensywne."


Ci którzy pragną spróbować tej medytacji muszą wiedzieć, że jest ona nastawiona przede wszystkim na rozwój, a nie jedynie na zapamiętywanie snów i łączy się ze zmianą stylu życia oraz regularną praktyką.
 

2. Dziennik snów
Jest to jedna z najpopularniejszych technik. Zakładamy sobie zeszyt który, wraz z długopisem trzymamy tuż przy łóżku. W razie przebudzenia natychmiast zapisujemy sen, lub choćby pojedyncze symbole, kolory, czy emocje jakich doświadczyliśmy nocą.
Wraz z regularną pracą nad prowadzeniem dziennika będziemy dostawać coraz to więcej materiałów do zapisania, aż zaczniemy pamiętać całe sny.

 

3. Pobudka
Budząc się gwałtownie mamy większą szansę na zapamiętanie swojego marzenia sennego, jednak i znacznie szybciej je zapomnimy. Warto więc budzić się spokojnie, bez gwałtownego zrywu z myślą, że zaraz spóźnimy się do pracy.
Nastaw więc budzik nieco wcześniej niż normalnie (wystarczy 10 minut), a jego sygnał ustaw na miłe, harmonijne i niezbyt głośne dźwięki.
Wstawaj powoli, cały czas odtwarzając w głowie to co zapamiętałeś z nocnej wizji.
 
Na pewno słyszałeś o osobach które budzą się dokładnie o tej godzinie, o której planowały bez żadnej pomocy ze strony otoczenia.
To nasz podświadomy alfa-budzik dba o to byśmy wstali o planowanej porze. Możesz więc spróbować "ustawić" swój wewnętrzny zegar, tak żeby wstać na 10 minut przed dzwonkiem budzika. To również zwiększy szanse na zapamiętanie snu.
Wieczorem przed snem, po prostu skup się na myśli o porannej pobudce i patrząc na zegar myśl intensywnie o której chcesz się obudzić. Po kilku próbach powinno zadziałać.

 

4. Metoda "na nudziarza"
Podświadomość ma to do siebie, że bardzo chce spełnić nasze świadome zachcianki. Jeżeli więc co dzień po przebudzeniu będziemy przeczesywać swoją pamięć pod kątem zapamiętanego snu i próbować go odtworzyć choć by w części, to po jakimś czasie zrozumie o co nam chodzi i będzie (chcąc nas usatysfakcjonować) podsuwać coraz to
większe fragmenty obrazów sennych. Można więc powiedzieć że co rano do znudzenia zajmujemy naszą podświadomość poszukiwaniem zapomnianego snu.
Początkowo oczywiście nic nie będziemy pamiętać z tej konkretnej nocy, można wtedy przypominać sobie wszystkie sny jakie kiedykolwiek zapamiętaliśmy w życiu.

5. Dostrojenie czasu pobudki
Wiadomym jest że obrazy senne pojawiają się w fazie REM naszego snu. Faza ta zachodzi mniej-więcej między 5 - 6 godziną spania. Obudzeni o tej porze mamy większą szansę na zapamiętanie tego o czym śniliśmy. Zastanów się więc o której godzinie najczęściej zasypiasz (jedni zasypiają omalże natychmiast po położeniu się do łóżka, innym zajmuje to nawet kilkanaście minut). Nastaw budzik tak, by zadzwonił między 5 a 6 godziną twojego snu, cichym subtelnym sygnałem. Przebudzony w ten sposób masz duże szanse pamiętać swoje marzenie senne.
 
Niezależnie od tego jaka metoda nas zainteresowała należy pamiętać, że intencja jest najważniejsza we wszystkich wymienionych technikach. Im bardziej skupiasz się na chęci pamiętania obrazów sennych, tym większą masz szansę na zapamiętanie któregoś z nich.
Jeżeli mimo stosowania technik nie widzisz rezultatów nie przejmuj się. Grunt to spokój i cierpliwość. Systematycznie kontynuuj swoje ćwiczenia, a rezultat przyjdzie prędzej czy później.

Źródła:
- fot. pixabay.com
Ocena: 5.63 6 (głosów: 8)
Autor: | Dodano: 25 Listopad 2014, godz. 18:00 | Odsłon (8281)

Podobne artykuły z kategorii "Artykuły o snach":

Najnowsze komentarze (1):
  • ~MisiekPL (27 Lipca 2022, godz. 20:40)

    No w sumie coś wykorzystam.
Dodaj komentarz »


Znajdź symbol w senniku

System interpretacji snów

Ostatnie komentarze

  • Tata Śniła mi się moja dziewczyna....
  • Liczby Jestem dorosła osobą (tak jak w rzeczywistości), niestety nadal uczęszczam do szkoły (liceum). ...
  • Paznokcie Śniły mi się paznokcie, które przedłużyłam, niedługo po zrobieniu paznokci u kosmetyczki, za...
O nas | Mapa strony | RSS | Kontakt | Regulamin | Polityka prywatności | Informacja o cookies
Copyright © 2022 - DobrySennik.pl